Armádní podniky bude řídit sedmadvacetiletá dlouholetá spolupracovnice Metnara

16.05.2019 22:28

Náměstkyní ministerstva obrany pro řízení státních podniků se stala spolupracovnice ministra Lubomíra Metnara (za ANO) Kateřina Suchoňová. Na základě vyjádření ministerstva to dnes uvedl server Lidovky.cz. Dosavadní politická náměstkyně se od června stane náměstkyní pro řízení nově vzniklé sekce správy a řízení organizací. Pod tuto sekci spadají například podniky VOP CZ a LOM Praha, které opravují a vyrábějí armádní techniku, či Vojenské lesy a statky ČR.

Armádní podniky bude řídit sedmadvacetiletá dlouholetá spolupracovnice Metnara
Foto: repro/armsvos.cz
Popisek: Obrněné vozidlo Perun
reklama

Sedmadvacetiletá Suchoňová podle svého životopisu na webu ministerstva vystudovala Policejní akademii a ještě během studií začala pracovat na ministerstvu vnitra, kde působila do poloviny loňského roku. "Uspěla nejlépe ze tří uchazečů ve výběrovém řízení na pozici náměstka pro řízení sekce správy a řízení organizací. Předpoklad jmenování do nové funkce je k 1. červnu," sdělil serveru mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Suchoňová od začátku své kariéry ve státní správě spolupracuje s Metnarem. Nejprve pracovala od srpna 2013 na ministerstvu vnitra v kanceláři prvního náměstka, kterým tehdy Metnar byl. Když se Metnar stal v prosinci roku 2017 ministrem vnitra, Suchoňová postoupila na pozici šéfky kanceláře ministra. Metnar si pak loni v červnu poté, co se stal ministrem obrany, přivedl Suchoňovou na úřad jako politickou náměstkyni.

Už loni po nástupu Suchoňové na post politické náměstkyně sdělil Metnar Lidovým novinám, že na této funkci bude Suchoňová působit pouze dočasně. "Paní Suchoňová bude svou aktivitu směřovat zejména na vnitřní chod resortu. Očekávám od ní tedy účast při klíčových jednáních vedení ministerstva obrany a podřízených organizačních útvarů a podporu při zajištění agendy ministerstva obrany," uvedl tehdy.

Sekce správy a řízení organizací ministerstva obrany, kterou má Suchoňová nově vést jako náměstkyně, vznikla na počátku letošního roku. Zatím je vedením sekce pověřen třiapadesátiletý Antonín Rada, který má dlouholeté zkušenosti v armádě.

Ve státních podnicích VOP CZ a LOM Praha, které pod sekci spadají, nedávno skončili jejich ředitelé. Bývalý šéf LOM Praha Roman Planička rezignoval ke 30. dubnu ze zdravotních důvodů. Ke stejnému datu ministr Metnar odvolal tehdejšího šéfa VOP CZ Marka Špoka kvůli nespokojenosti s fungováním vedení firmy a komunikací podniku.

LOM Praha se soustřeďuje na opravy a modernizaci letecké techniky. Předloni získal třeba zakázku na servis armádních vrtulníků do roku 2023 za zhruba čtyři miliardy korun. Letos LOM oznámil, že koupí za 1,1 miliardy čtyři nové proudové letouny L-39NG. Podnik se zabývá i výcvikem pilotů. V lednu získal zakázku na výcvik do roku 2025 za 3,5 miliardy.

VOP CZ se zabývá opravami vojenské techniky i strojírenskou výrobou pro armádu a civilní sektor. Loni získal VOP CZ zakázku na opravy a údržbu tanků do konce roku 2021 za 450 milionů korun. Podnik se bude také podle dřívějších informací zřejmě částečně podílet na chystané armádní zakázce na pásová bojová vozidla pěchoty (BVP) za více než 50 miliard.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teroristka. A jiní výtečníci. Amerika objevuje, kdo stojí za Black Lives Matter

12:45 Teroristka. A jiní výtečníci. Amerika objevuje, kdo stojí za Black Lives Matter

Americký server Heritage.org přišel s článkem, který rozkrývá zakladatele hnutí Black lives matter. …