Arsenij Jaceňuk měl vysvětlit, proč světová organizace vyčítá Ukrajině, že ostřeluje civilisty. A premiér to pojal zostra

15.01.2015 14:10 | Zprávy

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v rozhovoru pro německé noviny Frankfurte Allgemeine Zeitung z 8. ledna 2015 hovořil o současné situaci na Ukrajině, reformních plánech vlády, ukrajinském členství v NATO, válce na východní Ukrajině a vztahu k Rusku.

Arsenij Jaceňuk měl vysvětlit, proč světová organizace vyčítá Ukrajině, že ostřeluje civilisty. A premiér to pojal zostra
Foto: ČT
Popisek: Ukrajinský expremiér Jaceňuk

Jaceňuk řekl, že jeho země přišla o 20 % svého hospodářství v důsledku války na východě Ukrajiny a ztráty Krymu. Ohledně bankrotu země, který skloňují ratingové agentury, Jaceňuk vyjádřil názor, že "Mnohé záleží na našich západních partnerech a MMF. V minulém roce jsme dostali 9 miliard dolarů jako kredit. Ale hned nato jsme museli zaplatit 14 miliard zpátky. Obstaráváme škody bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, které jsme sami neudělali. Za tři roky si přivlastnil 40 miliard dolarů, které nyní musíme zaplatit zpátky."

Ukrajinský premiér dále zdůraznil, že přes tyto těžkosti se vládě v minulém roce povedlo vybrat o 5 % více daní, a to proto, že "Udělali jsme všechno, co jsme mohli, abychom dostali pod kontrolu malou korupci. Propustili jsme 10 % státních zaměstnanců. Všechny sociální programy jsme zmrazili. Přijali jsme zákony, aby naši obchodní magnáti platili větší daně. Ale k tomu, abychom teď přežili, potřebujeme balíček masivní podpory".

Jde o globální bezpečnost: nevíme, kam až se ruští teroristé mohou dostat: do Berlína?

Na otázku, jestli Ukrajina očekává vojenskou pomoc také od Německa, Jaceňuk odpověděl, že "Nejde o útočnou operaci. Chceme jenom zastavit teroristy z Ruska. Jak jinak je možné Rusko zastavit? Jak se dá zabránit této infiltraci, aby dál nepokračovala. Jde o globální bezpečnost, o bezpečnost Evropy. Kdo může říct, kam tito teroristé vytvoření v Čečensku mohou dojít příště. Do Paříže? Do Berlína? Na východní Ukrajině jsou výcvikové tábory a zbraně. Budou si hledat nové cíle a nejenom u nás." Jaceňuk potvrdil, že v ohrožení jsou také země jako Estonsko a Lotyšsko se svými ruskojazyčnými minoritami.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vss

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

4:40 „Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

Pořadatelé duhových LGBTQ+ průvodů řeší v USA po zvolení Donalda Trumpa prezidentem problém v podobě…