Asociace hotelů: Model uvolňování obsahuje nesrovnalosti

15.11.2020 6:30

Model uvolňování protikoronavirových opatření je v několika bodech problematický, většina připomínek nebyla akceptována. ČTK to řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek.

Asociace hotelů: Model uvolňování obsahuje nesrovnalosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hotel Bílý kůň v Čáslavi
reklama

Jasně stanovený systém je pro podnikatele podle něho dobrá zpráva, díky němu by provoz služeb neměl být zasažen neočekávanými změnami. Některá nelogická pravidla ovšem budou mít opět zásadní dopad na ekonomiku zasažených oborů. Podle Stárka bude třeba kompenzovat škody, které opatření podnikatelům způsobí.

AHR podle Stárka k modelu uvolňování předložila prostřednictvím Hospodářské komory připomínky, které ale nebyly akceptovány. Výjimkou bylo posunutí zavírací doby stravovacích zařízení ve třetím stupni rizika z původně navrhovaných 20:00 na 22:00.

Problematická jsou podle Stárka pravidla pro konference. „V prvním stupni, tedy od nulového indexu rizika, mohou být kulturní akce pro sedící diváky zpřístupněny ve vnitřních prostorách až pro 1000 osob, zatímco například konference, kde je stejné uspořádání usazených hostů pouze pro 100 osob. Tyto nesrovnalosti diskriminují jednotlivé obory a navíc jsou opět zcela nelogické,“ řekl. AHR podle něj navrhovala, aby pro konference platil stejný režim jako pro divadelní představení, protože akce se v riziku nákazy neliší.

Stejně tak jsou podle Stárka od nulového rizikového skóre částečně omezovány veškeré služby, i to podle něj postrádá logiku. AHR respektuje nařízení vlády a vytvořený protiepidemický systém, ale opatření podnikatelům znovu způsobí ztráty, které bude třeba kompenzovat. „Většina podniků poskytujících služby je po první vlně pandemie již zcela finančně vyčerpána. Největší tíhu ekonomických restrikcí nese opět sektor služeb a obchodu,“ dodal Stárek.

Ve stravovacích zařízeních bude podle modelu uvolňování v nejnižším stupni rizika zakázán provoz mezi půlnocí a 06:00, ve druhém a třetím stupni nebudou smět fungovat mezi 22:00 a 06:00. Ve třetím stupni navíc bude moci být restaurace naplněna jen na polovinu své kapacity. Ve čtvrtém a pátém stupni bude prodej možný jen přes výdejní okna.

Ubytovací služby budou moci fungovat v běžném režimu do třetího stupně rizika. Ve čtvrtém a pátém stupni bude jejich provoz omezen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Co to plácají?“ Zdroj z ČSSD potopil vedení. Zemanův návrh prý neprojde

16:10 „Co to plácají?“ Zdroj z ČSSD potopil vedení. Zemanův návrh prý neprojde

Zemanův návrh na předvolební koalici ANO s ČSSD zůstane nevyslyšen. Odmítá ho nejen Andrej Babiš, al…