Ať jdou do prdele. Nechte nám zbraně, dali jsme si na ně. Dělají z nás blbce. Postavme se na odpor. Na Václaváku proběhla demonstrace proti omezení zbraní z EU a toto se tam dělo...

15. 3. 2017 15:33

REPORTÁŽ Ve středu proběhla na Václavském náměstí u sochy sv. Václava a před sídlem zastoupení Evropské komise v ČR v Jungmannově ulici demonstrace proti v úterý schválené směrnici Evropské unie o zbraních. Sešlo se zhruba tisíc lidí.

Ať jdou do prdele. Nechte nám zbraně, dali jsme si na ně. Dělají z nás blbce. Postavme se na odpor. Na Václaváku proběhla demonstrace proti omezení zbraní z EU a toto se tam dělo...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Manifestace proti omezení legalních držitelů zbraní na Václavském náměstí
reklama

Demonstraci pořádala Českomoravská myslivecká jednota. Demonstranti měli transparenty s hesly typu „Směrnice EU nás pohřbívá“, „Nesahej na mé zbraně“ s přeškrtnutou vlajkou EU. Jako místo pro řečníky sloužila myslivecká „kazatelna“, jakýsi druh posedu. Vedle sebe vlály černá pohřební vlajka a vlajka česká, rozdávaly se smuteční květiny a průvod šel potom s rakví.

Demonstranti během akce křičeli „Pryč z EU“, „Czexit“, „Hanba!“, „Tyranie!“, „Totalita!“, „Nejsme protektorát!“ a podobně.

Jak to chodí v Evropské unii… Chtěli jsme s nimi mluvit, poslali na nás policii

Demonstraci moderoval Bohumil Straka z jednoty myslivců. Dle něho je právo mít zbraň obrovským výdobytkem. Česká republika patří mezi 10 nejbezpečnějších zemí v Evropě, zatímco Británie a Francie, které směrnici protlačovaly, patří mezi nejméně bezpečné a řadí se na úroveň afrických států. „Tyto země nám chtějí diktovat?“ ptal se Straka a dodal, že my máme doopravdy jeden z nejlepších zákonů o zbraních.

Fotogalerie: - Mně na kvér nesahej

Manifestace proti omezení legalních držitelů zbran...
Manifestace proti omezení legalních držitelů zbran...
Manifestace proti omezení legalních držitelů zbran...
Manifestace proti omezení legalních držitelů zbran...
Manifestace proti omezení legalních držitelů zbran...
Manifestace proti omezení legalních držitelů zbran...

Také připomněl, že se o pozměňujících návrzích českých europoslanců vůbec nehlasovalo a hlasování bylo zkráceno prakticky na pět minut. Též zaznělo, že většina směrnic prochází europarlamentem mimo důkladnou debatu a mimo tři čtení, ale pouze na základě takzvaného trialogu v zákulisí.

Řekl, že když se zástupci držitelů zbraní objednali u Evropské komise, aby jí přednesli své argumenty, ta na ně poslala policisty. Též připomněl, že Evropská komise vůbec nevypracovala analýzu dopadů směrnice, ač to europoslanci požadovali. Směrnice nejvíce dopadne na budoucí vlastníky zbraní. Šéfa Evropské komise Junckera označil za hrobaře EU. Nová směrnice bezpečnosti nepřispívá, naopak ji ohrožuje.

Postavme se na odpor

Poté promluvil mistr světa v praktické střelbě Adam Tyc. Podle něj by občané neměli být zticha, protože mohou následovat další kroky proti našim právům. „Postavme se na odpor,“ vyzval.

Akce se zúčastnili i poslanci KSČM Zdeněk Ondráček, Leo Luzar, Zuzka Bebarová Rujbrová či místopředseda Úsvitu Martin Lank. Poslankyně Bebarová Rujbrová je sama aktivní myslivec a na akci promluvila. Podle ní českou politickou scénu zatím nic tolik nesjednotilo jako odpor proti směrnici EU o zbraních. Zákaz či omezení legálně držených zbraní podle ní nezamezí terorismu, spíše naopak. Podle ní držet zbraň je právo občanů a právem i povinností je bránit svou vlast.

Telefonicky se se shromážděním spojil ze Štrasburku i europoslanec Jiří Pospíšil. Kompromis, který byl nakonec přijat, je podle něj naprosto nepřijatelný. Slušní lidé dle něj nemají být odzbrojeni. Podle něj jsme prohráli bitvu, nikoli válku. Nyní bychom se měli obrátit s žalobou k Soudnímu dvoru EU.

Prodejce zbraní Jaroslav Pekařík upozorňoval, že směrnice bude mít na občany ČT tvrdý dopad. Dle něho je potřeba tlačit na politiky, aby se právo držet zbraň dostalo do ústavy. Občané by měli dát najevo těm politikům, kteří to nepodpoří, že je nechtějí. Upozornil, že rodiny vlastníků zbraní čítají kolem milionu voličů.

Jednatelka Českomoravské myslivecké jednoty Martina Novotná řekla, že směrnice EU je zaměřena proti slušným lidem, nikoli proti teroristům, a též podpořila změnu ústavy se zakotvením práva držet zbraň.

Zkouší, co vydržíme a co si necháme líbit. Přijdou další zákazy. Brusel se bojí občanů

Jeden ze zakladatelů Aktivních záloh kapitán Jiří Kunc řekl, že „šišatým citronům“ z Bruselu jsme se dříve smáli, ale nyní končí legrace, protože EU příště omezí další naše práva a přijdou další zákazy včetně třeba kapesních nožů. „Zkouší, co vydržíme a co si necháme líbit. Ke každému si dovolí jen to, co si nechá líbit,“ řekl. Dle něj je třeba dát svůj postoj najevo ve volbách. „Směrnice má být prý nástrojem proti terorismu. Ať z nás Juncker nedělá blbce,“ zlobil se kapitán. Vše to svědčí o tom, že bruselské elity se začaly bát občanů.

Poslanec Martin Lank, který má být zpravodajem návrhu ústavního zákona o držení zbraní, si postěžoval, že jediným výsledkem opatření Evropské komise proti terorismu je tento paskvil.

Poté šel průvod demonstrujících za doprovodu kapely z Václaváku před sídlo zastoupení Evropské komise v ČR v Jungmannově ulici. Tam demonstrující křičeli „Jděte do prdele!“, „Nechceme vás tu!“, „Pryč z EU“ a „Czexit“. Na závěr zazněla česká hymna a oblíbená píseň T. G. Masaryka Ach synku, synku a Škoda lásky. Na závěr demonstrující skandovali parafrázi těch, kteří chtěli bránit Československo před nacismem: „Nechte nám zbraně, dali jsme si na ně!“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

17:24 Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

Andrej Babiš sdílel na Twitteru článek z amerického deníku Washington Post, kde se psalo o úspěchu č…