Ať jste naočkovaní, než se vrátíte do školy. Advokátku zvedla ze židle výzva rektorů. Chce zakročit

07.08.2021 11:44 | Ze sítí

Česká konference rektorů, která sdružuje představitele vysokých škol, vyzývá studenty, aby se nechali očkovat, protože situace se prý může dramaticky změnit, stejně jako loni. Ale advokátka Jana Zwyrtek Hamplová na to namítá, že ČKR prohlašuje věci, které nemá potvrzené, a staví se za vládu a farmaceutické společnosti. „Je čím dál víc jasné, že očkování nepřináší očekávané výsledky, o to méně kolektivní imunitu, a co udělá s mladými těly, to se rovněž, logicky, dnes taky neví,“ upozorňuje a dumá, proč by akademici přebírali spoluodpovědnost.

Ať jste naočkovaní, než se vrátíte do školy. Advokátku zvedla ze židle výzva rektorů. Chce zakročit
Foto: archiv
Popisek: Jana Zwyrtek Hamplová

Anketa

Kolik dle vás existuje pohlaví?

98%
hlasovalo: 18798 lidí
K očkování vyzývá nejen vláda, ale nyní i Česká konference rektorů. Apeluje na všechny studentky a studenty vysokých škol ČR, „aby byli odpovědní a nechali se očkovat proti koronaviru“. Podle ČKR představuje očkování nejúčinnější cestu, jak chránit zdraví a životy všech občanů a zároveň umožnit plnohodnotné vzdělávání v nadcházejícím semestru.

„Chceme-li obnovit výuku v tradiční podobě a umožnit našim studentkám a studentům, aby se naplno zapojili do studia, je nutné povzbudit je zároveň k tomu, aby se nechali očkovat. V tuto chvíli snad existují důvody k optimismu, pokud jde o vývoj epidemie, ale je třeba stále počítat s tím, že epidemická situace se může dramaticky změnit. Ostatně přesně tak tomu bylo v minulém roce. Proto považujeme za důležité, aby se včas naočkoval co největší počet vysokoškolských studentů. Tím by sami studenti přispěli k posílení kolektivní imunity a k tomu, aby se neopakoval scénář z minulého podzimu, který si nikdo z nás nepřeje,“ říká Česká konference rektorů. Vysoké školy prý trpělivě čekaly na proočkování všech důležitých skupin obyvatelstva, než mohlo dojít k očkování jejich zaměstnanců.

„ČKR vyzývá všechny vysokoškolské studenty, včetně nově přijatých studentů nastupujících do prvních ročníků, kteří dosud nejsou očkováni, aby se nechali očkovat bez zbytečného otálení včas před zahájením akademického roku 2021/2022,“ shrnuje organizace.

Za nemoudré toto prohlášení považuje advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. „Nechtěla bych nést tuto spoluzodpovědnost. Neměla bych tu odvahu nasazovat krk za dnešní politickou reprezentaci a všechna ta lobby…“ míní a dodává, že o očkování vycházejí najevo stále více znepokojující informace, které ukazují, že řada slibů s ním daných se ukázala jako planých.

„Co udělá s mladými těly, to se rovněž, logicky, dnes taky neví. Ve výzvě jsou tedy zcela neověřená tvrzení, za která autoři nemohou jakkoli ručit, a text je jasnou účelovou manipulací. Z akademické půdy je to poněkud překvapivé,“ říká advokátka, která nechápe, proč rektoři de facto zaštiťují rozhodnutí vlády a přebírají zodpovědnost.

„Akademická půda, a vůbec školství, má být nezávislé, nemá cokoli propagovat, politikou počínaje, komercí konče. Toto je jasný přešlap. Copak by se asi dělo, kdyby některá paní učitelka slíbila jedničku každému, kdo se očkovat nepůjde? A jednička za očkování nevadí? Zásah do práv rodičů, nedůvodný úplatek v přímém přenosu…? K něčemu podobnému přece půda školy sloužit nemá,“ prohlašuje kategoricky a dodává: „Tento skrytý příkaz v době dobrovolného očkování experimentální vakcínou je v rozporu s dobrými mravy a na hraně zákona.“ Řada rodičů a studentů už si prý u ní stěžovala, a tak uvažuje, jakou zvolí reakci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: kas

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

21:45 „Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

Vláda a odbory se dnes na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání c…