Ať nejsme za feťáky. Zvolí nás i venkov. Vnitřní hádky Pirátů: Bartoš má problém

22.10.2020 13:05

Piráti ve svém fóru vedou debaty, zda se jim vyplatí spolupracovat se Starosty a nezávislými. Zaznívají jak důrazné výzvy pro tuto spolupráci, tak proti ní. Nahlédněte.

Ať nejsme za feťáky. Zvolí nás i venkov. Vnitřní hádky Pirátů: Bartoš má problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní křest pirátské knihy Česko InsPIRATIvní za účasti místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové

Předseda Pirátů Ivan Bartoš by rád domluvil předvolební koalici s hnutím Starostové a nezávislí, zatím k tomu však od svých kolegů nemá pověření. Piráti totiž stále diskutují o tom, na kolik se jim tato spolupráce vyplatí.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24304 lidí

Člen republikového výboru Pirátů Martin Šmída dal najevo, že je jednoznačně pro uzavření této koalice. Krajské volby podle něj ukázaly, že spolu se Starosty mohou Piráti oslovit voliče i v regionech, kam se dříve příliš nedostali.

„Na kroužky nás přeskákal jen ten, u kterýho jsme to předem trochu čekali a při sestavování kandidátky s tím počítali, takže poměr sil zůstal nezměněn. A u sněmovních voleb, pokud bude náš společný výsledek v takových výšinách, jak si představujeme, tak to bude skákaní ještě těžší. Ostatně, měli bysme být taky tak silné osobnosti, abychom kroužky dostávali. STANaři navíc fakt makali při kampani, leckde víc než Piráti (ale leckde zase my, to je jasný). A kampaňovali i v místech, kde Piráti nikdy dřív nebyli. To pokrytí bylo fakt rázem dvojnásobný, ne-li víc. Najednou jsme dosáhli na regiony, na venkov, na starší lidi. Naše spojení se STAN mnohým voličům narušilo zažité předsudky o feťácích a neomarxistech. To taky přišlo vhod. Programová shoda byla velká. Skoro jsem měl pocit, že STAN zkrátka přijal náš program,“ vysvětloval, proč jednoznačně uzavření předvolební koalice podporuje.

Piráti debatují o koalici se STAN

Piráti debatují o koalici se STAN

Předseda Pirátů Ivan Bartoš také v rozhovoru pro deník Právo nastínil, jak by se mohly sestavovat společně kandidátky. Vzhledem k tomu, že Piráti jsou podle průzkumů asi třikrát silnější než Starostové, kandidátky by se podle představ Bartoše mohly sestavovat v pomětu 3:1 ve prospěch Pirátů. To by mimo jiné mohlo znamenat, že Piráti budou mít lídra kandidátky v 11 krajích a Starostové ve 3.

A to už se některým Pirátům nepozdává. Člen republikového výboru Pirátů Jiří Rezek si to neumí představit.

„To si prostě zatím nedovedu představit, vzhledem ke stylu našich kampaní apod., že by to mohlo fungovat. Lídr by měl být ze silnější strany (my jsme dle preferencí dokonce 3x). Ale třeba se dál dočtu, jak je to myšleno,“ poznamenal Rezek.

Piráti debatují o koalici se STAN

V jedné z anket na fóru, kde hlasovalo 315 Pirátů, se však ukázalo, že část strany je proti spolupráci se Starosty. Celkem 156 Pirátů, tedy 49 procent hlasujících, bylo spíše proti uzavření koalice či zcela kategoricky proti. 18 lidí prohlásilo, že neví jak hlasovat a 141 hlasujících se vyslovilo pro uzavření koalice.

Tato anketa proběhla ještě před letošními krajskými volbami

Piráti debatují o koalici se STAN

Pirátka Jana Michailidu se rozhodla upozornit na případná slabá místa této koalice.

„Zkušenosti z komunálu: poměrově za dva roky přibylo velmi mnoho negativně hodnocených zkušeností. Vnímám tam často dost nesoulad dat s komentářem (který je často přehnaně pozitivní a u negativních aspektů vždy tvrdí, že to bude vyřešeno nějakým opatřením spekulativního účinku - např. zmíněný Kodex dobré spolupráce),“ napsala na fóru. Své úvahy poté ještě rozvedla.

„Protože všechny verze spolupráce počítají se společnou mediální prezentací (například střídání se v debatách v dohodnutém poměru), Pirátská strana přijde o část prostoru pro prezentaci širšího vedení a resortních expertů. To je třeba brát jako slabou stránku. Na druhou stranu to může být vyváženo větším zájmem médií o větší a tedy potenciálně ve volbách úspěšnější subjekt, takže slabá stránka menšího zastoupení v předem jasně rozpočítaných debatách může být na druhé straně vyvážena větším prostorem v médiích celkově. To vyvážení mi nepříjde jako nějak extra pravděpodobná varianta... jsem sama?“ zeptala se.

Problematický se jí zdá i další přínos případné spolupráce.

„‚Větší důvěryhodnost Pirátů u konzervativnějších voličů‘, to mi úplně nepřijde jako příležitost... opravdu se chceme pohybovat směrem k budoucnosti, kde prosazování našich progresivnějších programových bodů bude znamenat nutnou ztrátu části elektorátu?“ chtěla vědět.

„‚Medializace stranických expertů: Protože spolupráce Pirátů a STAN přitáhne velkou mediální pozornost včetně toho, jak si rozdělíme zásadní témata a resorty, nastává možnost dostat do povědomí voličů ty stranické experty, kteří doposud v mediálním prostoru příliš nerezonovali‘, to mi taky nezní moc pravděpodobně, stejně jako výše,“ narazila na další možný problém.

Piráti debatují o koalici se STAN

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto je za cenzurou o covidu. Kšefty. Vakcinační „postižení“ i u mladých lidí. Ohromující zprávy od primáře ze záchranky

17:44 Toto je za cenzurou o covidu. Kšefty. Vakcinační „postižení“ i u mladých lidí. Ohromující zprávy od primáře ze záchranky

Podplukovník ve výslužbě a lékař Marek Obrtel, lídr VOLNÉHO Bloku v Olomouckém kraji v rozhovoru pro…