Ať žije Havel. Bude se slavit i v cizině

29.09.2016 7:00

Nedožité osmdesátiny ex-prezidenta Václava Havla si od počátku týdne připomínají na mnohých místech v zahraničí, řada vzpomínkových akcí se chystá i v jeho domovině.

Ať žije Havel. Bude se slavit i v cizině
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Bývalý prezident Václav Havel

V den výročí Havlových narozenin (5. Října) se na Václavském náměstí v Praze uskuteční jedna z největších akcí k jeho nedožitým osmdesátinám – sešlost s názvem Milí spoluobčané.

Původně chtěli pozvat Rolling Stones, ale slavná kapela z časových důvodů nepřijede. I tak organizátoři očekávají, že se sejde alespoň 50 lidí. „Rádi bychom, aby přišlo 200 tisíc lidí, ale může se klidně stát, že přijde jen pět,“ uvedl pro Lidové noviny nakladatel Pavel Jungmann, spoluorganizátor akce.

Vedle oslavy narozenin Václava Havla je účelem akce ukázat hodnoty, které ex-prezident ve svých projevech i ve svém životě prosazoval – „přimknutí se k západní civilizaci, svobodě slova, být otevřen migrační vlnám,“ vypočítal Jungmann.

Organizátor odmítá, že by se jednalo vyloženě o záležitost pražské kavárny. „Samozřejmě, že to někdo napadne jako akci pražské kavárny, ale bude to vlastně česká, českorepubliková kavárna,“ tvrdí Jungmann.

„Havel tady chybí. Havel jako člověk, jako dramatik, spisovatel, jako někdo, kdo utvářel politiku, obětoval této zemi svůj život. Nechci nijak přehánět, ale myslím si, že takoví lidé tady teď nejsou, pragmatičnost politiky je tak obrovská, že spousta intelektuálů i normálních lidí se nemá k čemu upnout. Nechceme Havla adorovat, ale připomenout si, že tu byli lidé, na něž jsme se mohli spolehnout, kteří nám nedělali ostudu ve světě,“ říká Jungmann.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

22:02 Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se tentokrát se svou talkshow Kobereček vydal do pražských Řep…