Atomové výbuchy a statisíce mrtvých lidí u nás rukou Američanů. Odtajněny staré plány Pentagonu

16.10.2016 10:14

Americký Národní bezpečnostní archiv na konci loňského roku zveřejnil materiály z roku 1956, v nichž je možné se dočíst, že se Spojené státy připravovaly na potenciální jaderný střet se Sovětským svazem. Kdyby k němu v padesátých letech opravdu došlo, českoslovenští občané by umírali po statisících. Šlo by však jen o zlomek ztrát, které by svět čekaly, kdyby k jaderné válce došlo na konci 60. let minulého století či v letech sedmdesátých.

Atomové výbuchy a statisíce mrtvých lidí u nás rukou Američanů. Odtajněny staré plány Pentagonu
Foto: facebook.com
Popisek: Třetí světová válka, ilustrace

„Američtí armádní plánovači se v rámci atomového bombardování zaměřili především na systematickou destrukci městských a průmyslových cílů, mezi nimiž nechyběly Moskva, Peking, tehdejší východní Berlín či Varšava. USA odtajnily cíle jaderného útoku z 50. let. První byla Moskva, Praha měla číslo 61. V Československu se stala terčem číslo jedna Praha společně s okolními městy, jako Beroun, Kladno, Slaný či Kralupy nad Vltavou, jejichž hromadné zničení by znamenalo obrovské ztráty na životech,“ píše server Lidovky.cz.

Vojenský historik Prokop Tomek k tomu pro server poznamenal, že si neumí vysvětlit, co Američany vedlo k výběru právě těchto cílů, protože neměly výraznou spojitost s armádními základnami v naší zemi. Seznam však také obsahoval prakticky všechna vojenská letiště, protože letadlo tehdy představovalo jediný prostředek, jak jadernou bombu dostat k nepříteli. Sovětský svaz tehdy ještě nedisponoval raketami, které by mohly nepřítele spolehlivě ohrozit.

Celý text najdete zde.

„Kdyby k jadernému bombardování všech zmiňovaných letišť skutečně došlo, Československo by v pustinu neproměnilo. Výrazně by jej to ovšem poškodilo a způsobilo nenávratné následky pro zdraví milionů lidí. Odhadem kolem 950 tisíc lidí by zemřelo, dalších dva a půl milionu obyvatel by bylo zraněno,“ doplňuje server.

Podle Tomka jde jen o zlomek obětí oproti válce, která mohla přijít později, protože v 50. letech byl vývoj jaderných zbraní stále ještě v plenkách. S jaderným úderem na západ od našich hranic ostatně počítal i Sovětský svaz. Československo sice nevlastnilo jaderné zbraně, ale na konci 60. let na našem území existovaly tři základny pod kontrolou Sovětů, kde se nalézaly jaderné zbraně. Ty mohla využít i československá armáda, pokud by bylo třeba. Sovětští plánovači počítali se 130 jadernými údery na Západ.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

21:45 Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

V posledních letech důvěra v lékaře u části české populace značně utrpěla. Kvůli covidu se, podle bý…