Au. „Je to v učebnici.“ Flegr narazil na skutečného odborníka

03.08.2021 7:17

Profesor Jaroslav Flegr zabředl nedávno do vědní disciplíny imunologie a začal tvrdit, že imunitu vůči covidu je nutné zjišťovat vyšetřením buněk v kostní dřeni. Jenže narazil na zkušeného hematologa, podle kterého Flegr šíří úplné nesmysly. Parazitolog odkázal hematologa na odbornou literaturu. Ale neřekl jakou.

Au. „Je to v učebnici.“ Flegr narazil na skutečného odborníka
Foto: archiv J. Flegr
Popisek: prof. Jaroslav Flegr

Anketa

Je dobře, že se na kulturu a sport dostane jen omezené množství neočkovaných a dále již jen očkovaní?

hlasovalo: 8296 lidí
Profesor Jaroslav Flegr patří ke stálicím, pokud jde o různá varování před koronavirem. Nedávno se vyjadřoval k tématu, které v české společnosti rezonuje, totiž k protilátkám, které skýtají ochranu před virem. „Hladiny protilátek o imunitě proti covidu moc neřeknou, důležité jsou paměťové B buňky. Klidně je můžeme měřit, ale pozor, sídlí v kostní dřeni… Test není levný, ale zájemcům bych ho dělal zdarma – když se na oplátku nechají zařadit do registru dárců kostní dřeně,“ navrhoval evoluční biolog.

V tomto ovšem narazil na hematologa, profesora Lukáše Smoleje. Smolej je zástupce přednosty pro vědu ve Fakultní nemocnici Hradec Králové na čtvrté interní hematologické klinice. A s Flegrem rozhodně nesouhlasil. „Až na to, že tvrdíte úplný nesmysl. Paměťové B lymfocyty samozřejmě cirkulují běžně v obvodové krvi,“ sdělil mu hematolog. „Bohužel, podobně tomu je u řady dalších výroků, kde ‚střílíte od boku‘,“ poznamenal ještě.

„Imunologii už hezkých pár let aktivně nedělám, nicméně stále ještě nejspíš platí, že pro dlouhodobou humorální imunitu odpovídají LLPC (long lived plasma cells) sídlící v kostní dřeni a možná ve slezině. Jestli to už neplatí, tak mi dejte citaci,“ vyzýval hematologa. „Za dlouhodobou imunitu zodpovídají memory B cells (paměťové buňky typu B – pozn. red.). Nechápu, proč do toho najednou začínáte plést plazmatické buňky, které jsou něco poněkud jiného, než B-lymfocyty, to se snad shodneme. Stačí se podívat do kterékoliv učebnice imunologie, na Wikipedii atd.,“ namítal mu na to hematolog.

A Flegr se slovy „odtud vítr vane“ hematologa odkázal na blíže nespecifikovanou odbornou literaturu. Což Smolej považoval za důkaz, že diskuse skončila. „Plazmatické bb vs. lymfocyty rozezná i student medicíny. Memory B cells prostě v krvi cirkulují, LLPC je něco zcela jiného. Omyl nejste schopen uznat, tak si dál šiřte svoje moudra,“ nabádal Flegra s ironickým palcem nahoru hematolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný odpálil bombu. Než Lipovskou odstranili, zkusili ji prý umlčet jinak

21:31 Volný odpálil bombu. Než Lipovskou odstranili, zkusili ji prý umlčet jinak

„Mafie se rozhodla, že se jí zbaví i za cenu porušení zákona a mediálního divadla,“ popisoval poslan…