Až patnáct milionů nových uprchlíků. Stranou naší pozornosti tiká na severu Afriky časovaná bomba. K vybuchnutí chybí málo

02.12.2016 21:49

Jak může Alžírsko zničit celou Evropskou unii. Text s tímto hrozivě znějícím titulkem přinesl server konzervativního časopisu The Spectator. Záleží prý jen na tom, jak dlouho ještě bude žít takřka osmdesátiletý prezident Alžírska Abdelazíz Buteflika, který přežil mrtvici, dnes sedí na invalidním vozíku a je jediným politikem, který drží „pod krkem" zdejší islamisty.

Až patnáct milionů nových uprchlíků. Stranou naší pozornosti tiká na severu Afriky časovaná bomba. K vybuchnutí chybí málo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Abdelazíz Buteflika, narozený 2. března 1937, stál u zrodu nezávislého Alžírska, ve svých 25 letech se stal v nově vyhlášeném nezávislém státě ministrem mládeže. Postupně prošel celou řadou vládních funkcí, až se nakonec v roce 1999 stal alžírským prezidentem, kterým je dodnes. Západ jeho dlouhou vládu uznává, protože ho považuje za zastánce sekulární vlády. Otázkou je, co se stane s Alžírskem, až tento politik zemře. Podle serveru se poté sekulární režim zhroutí a EU bude ve velkém ohrožení.

„Až Buteflika odejde, Alžírsko se pravděpodobně zhroutí. Islamisté, které dosud držel Buteflika v šachu železnou vládou, využijí politického vakua. Napětí z občanské války, které dosud doutnalo pod povrchem, znovu vypluje na povrch. A pak by Evropa mohla podlehnout další vlně uprchlíků ze severní Afriky,“ píše server.

Celý článek naleznete zde

Před čtyřiadvaceti lety se v Alžírsku rozhořela krutá občanská válka mezi sekulární vládou a islamisty, kterou nakonec vyhrála vláda. Zemřelo na 150 tisíc lidí. Podle znalců bude nová válka po skonu prezidenta mnohem krvavější. Nezdá se však,že by si kdokoli v EU uvědomoval, co v brzké době hrozí, píše dál server. Islamistům se dnes může dostat pomoci z okolních zemí a zemí mohou téct potoky krve, které k útěku ze země donutí až 15 milionů Alžířanů.

Pokud alžírský prezident zemře ještě před prezidentskými volbami ve Francii v květnu 2017, podle The Spectatoru je víc než pravděpodobné, že příští volby vyhraje předsedkyně radikální Národní fronty Marine Le Penová, protože Francii zaplaví nová vlna uprchlíků a nevyhnutelně dojde i k novým teroristickým útokům. Prý by to byla jen otázka času. Le Penová již oznámila, že se může pokusit vyvést Francii z EU a vzhledem k výsledkům brexitu nelze vyloučit, že se jí to podaří. Odchod Francie z EU by pak znamenal faktický konec Unie. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odstřelil Prymulu sám Babiš? Pochybnosti okolo fotografií

21:18 Odstřelil Prymulu sám Babiš? Pochybnosti okolo fotografií

Komentátor Václav Dolejší přišel s teorií, podle které ministra zdravotnictví Romana Prymulu odstřel…