Až přijedu, koupím si psa a už zůstanu, říkal. Vzpomínky na tři vojáky, které jsme ztratili v Afghánistánu

7. 8. 2018 8:25

Tři mladí Češi – Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek – zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka při plnění vojenských povinností v Afghánistánu. Jejich příběhy a vzpomínky známých přinášejí MF Dnes a Lidové noviny.

Až přijedu, koupím si psa a už zůstanu, říkal. Vzpomínky na tři vojáky, které jsme ztratili v Afghánistánu
Foto: AČR
Popisek: Vojenská vozidla v Afghánistánu

Martin Marcin byl již na své páté misi. „Vždycky se smál, že jemu se nic stát nemůže. Že nanejvýše při jedné misi v Afghánistánu si udělal bouli, když šlápl na hrábě. Říkal, že až přijede, koupí si psa, aby už musel zůstat doma, na baráku v Dívčicích. Že tohle bude jeho vážně poslední mise, že se nechal přesvědčit,“ vzpomíná na něj jeho blízká známá Eva, s níž si mnohokrát, když byl na misích telefonoval. Vyprávěl jí, jak tvrdý dril na základně mají, i to, jak pomáhají místním. 

Na druhou stranu si prý vojáci moc dobře uvědomují, že jsou jako kůl v plotě. „Že nemají rodinu, vztahy často rozpadlé,“ popisuje Eva strasti vojáků na misích. „Dneska je mrtvej. Proč on?“ ptá se. 

Na zesnulého Patrika Štěpánka vzpomínají v Mokrouších na Plzeňsku, kde u kapličky zapalují svíčky. Patrik vyrůstal v domku s rodiči a dvěma staršími bratry, rodina je zhroucená. Ránou pro pozůstalé je i smrt Kamila Beneše z Chomutovska, na kterého doma čekal tříměsíční syn. 

„Jednou budu vyprávět tvýmu synovi, jakýho měl skvělýho tátu a co jsme vše zažili,“ píše Jan Šindelář pod snímkem Kamila na sociální sítě. 

Na počest tří zabitých českých vojáků zazní ve středu v poledne nepřerušovaný zvuk sirén, jejich ostatky se pak vrátí do vlasti v rakvích s vlajkami kolem čtvrté hodiny odpolední. Jak uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč pro Lidové noviny, při oznamování úmrtí rodinám obvykle pomáhají i kamarádi, kteří padlé dobře znali. 

„Pro vojáky přímo na místě je to samozřejmě šok, ale takový, který mají ‚nadrilovaný‘. To znamená, že díky výcviku přesně vědí, co mají v tu chvíli dělat. Klíčem je o ničem nepřemýšlet a najet na rutinu: okamžitě zajistit prostor, pomáhat raněným vojákům a přijímat další opatření,“ poznamenal Hlaváč k situaci. A dodal, že jeho zkušenost je taková, že podobný incident jednotku ještě více semkne. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…