Až to tu bude jako v Polsku, tak... A útok na Orbána. Jourová se chystá na novou roli

16. 10. 2019 22:25

Pravděpodobná příští místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v rozhovoru pro server Aktuálně prozradila, kdy ve jménu obrany právního státu zasáhne v Česku.

Až to tu bude jako v Polsku, tak... A útok na Orbána. Jourová se chystá na novou roli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová

Jourová se s velkou pravděpodobností stane místopředsedkyní Evropské komise a bude mít na starosti ochranu fungování právního státu v jednotlivých členských státech EU nebo boj s dezinformacemi.

Anketa

Líbí se vám rozhodnutí Ústavního soudu, kterým zrušil zdanění církevních restitucí?

9%
91%
hlasovalo: 21600 lidí

„Už jste to řekla. Základem vašeho portfolia je ochrana právního státu, tedy pravidel. Kdy zasáhnete v Česku?“ zněla jedna z otázek.

A Jourová opravdu odpověděla. „Až se tu bude dít něco srovnatelného jako v Polsku.“ Poláci by podle ní měli vědět, že by si vláda strany Právo  a spravedlnost nemohla dovolit tak štědrou sociální politiku, kdyby 60 procent veřejných investic v Polsku nebylo kryto z fondů EU. Z tohoto úhlu pohledu je pochopitelné, že se EU zajímá o to, zda je polská justice nezávislá a bude mít prostor k případnému rozsouzení možných machinací s evropskými fondy. Pokud by se ukázalo, že polská justice není dostatečně nezávislá, Jourová je podle svých vlastních slov připravena navrhnout i omezení dotací směřujících do Polska.

V Maďarsku je prý situace ještě složitější. „Tam je situace složitější, protože se problémy netýkají jen justice, ale i občanského sektoru a médií. Maďarsko skutečně směřuje k neliberální demokracii, pokud tedy ještě vůbec demokracii,“ konstatovala Jourová. „Že jsem z V4, neznamená, že se vykašlu na principy. Pamatuji si dobře rok 1989, možná proto poznám, kdy je třeba některé věci zastavit,“ doplnila ještě.

Tak či onak nebude mlčet, pokud bude mít pocit, že v některé zemi je ohrožen právní stát a demokratické mechanismy.

„Někdy do roku 2014 Evropu překrýval sen, že demokracii máme splněnou, právní stát odfajfkován. Ale není to tak ani s demokracií, ani s právním státem. A ani se svobodou slova. Ani to tak být vlastně nemůže. Stále probíhá tvrdý boj o moc a debata, jak moc je vítěz voleb limitován ústavou a zákony, nikdy nebude ukončena,“ konstatovala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žhavé vysílání: Umělec Jan Kraus nakousl politiku. „Víš prd“, odpověděli mu

10:04 Žhavé vysílání: Umělec Jan Kraus nakousl politiku. „Víš prd“, odpověděli mu

Kardinál Duka prohrál soudní spor a brněnské divadlo se mu nemusí omlouvat za hru s muslimkou znásil…