Česká vláda usiluje o prohloubení vztahů se surovinově bohatým Ázerbájdžánem jako alternativu za ruský trh, postižený sankcemi Evropské unie za angažmá Moskvy v ukrajinském konfliktu. Velkým obhájcem spolupráce s režimem v Baku je i prezident Miloš Zeman, na jehož pozvání byl letos v Praze autoritativní ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev, který se zúčastnil summitu zemí Východního partnerství.
Aktivista lituje, že v ČR už zahraniční politiku neurčuje duch Václava Havla
„Je politováníhodné vidět něco takového, zvláště od České republiky, že v posledních několika letech není duch Václava Havla hlavním ukazatelem v zahraniční politice. Velmi litujeme toho, že jsme ztratili takového přítele ve střední Evropě," uvedl Emin Mammadli, kterého s laureátem Havlovy ceny vedle působení v EMDS spojuje jen příjmení.
Připomněl nicméně, že stejný postoj k ázerbájdžánské vládě zaujímá i mnoho dalších západních zemí. „Je tu určitá podpora od určitých skupin, jako jsou pořadatelé této ceny, ale kvůli nerostným zdrojům, strategickým vztahům i poloze Ázerbájdžánu vzhledem k Afghánistánu je pro vládu možné vyhýbat se debatě o porušování lidských práv i navzdory faktu, že je předsednickou zemí Rady Evropy," poznamenal. „Věříme, že mezinárodní společenství vyvine více tlaku a více se zaměří na lidská práva než jen na ekonomické a politické vztahy," dodal Emin Mammadli.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk