BIS odpověděla na otázky k odposlechům Béma a Janouška, jsou důvěrné

18.04.2012 13:45

Bezpečnostní informační služba (BIS) písemně odpověděla sněmovní komisi na otázky ohledně odposlechů bývalého primátora Prahy Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Komise pro kontrolu BIS odpovědi projedná v úterý 24. dubna, sdělil ve středu její předseda Richard Dolejš (ČSSD).

BIS odpověděla na otázky k odposlechům Béma a Janouška, jsou důvěrné
Foto: repro TV Prima
Popisek: Roman Janoušek odchází od výslechu, jehož pro opilost nebyl schopen
reklama

"Od ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa jsem obdržel písemné odpovědi na mých sedm otázek ve věci možných aktivit BIS, včetně realizace možných odposlechů, směrem k lobbistickým strukturám napojeným na podnikatele Romana Janouška. Tyto písemné odpovědi BIS jsou v režimu 'důvěrné', a proto jsem v této věci vázán mlčenlivostí," uvedl předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Richard Dolejš s tím, že po prostudování zmíněného dokumentu se rozhodl svolat zasedání této komise na úterý 24. dubna od devíti hodin. Tam se budou členové komise za účasti ředitele BIS materiálem zabývat.

Objasnění kauzy je nutné pro demokracii

Na svém posledním jednání rozhodla komise přizvat k projednání zmíněné problematiky předsedu vlády ČR Petra Nečase (ODS) a bývalého premiéra Mirka Topolánka. Druhý jmenovaný ale už dříve řekl, že na jednání nedorazí.

Celou kauzu považuje Dolejš za závažnou a její objasnění před veřejností je podle něj zásadní pro další vývoj demokracie v České republice. "Proto je dle mého názoru nezbytná účast předsedy vlády ČR Petra Nečase na jednání komise, protože stojí v čele vlády, která odpovídá za činnost a koordinaci zpravodajských služeb. Premiér je také spolu s členy vlády ze zákona adresátem velké části zpráv předávaných zpravodajskými službami a odpovídá za další nakládání s těmito informacemi, a to i případně směrem k orgánům činným v trestním řízení," dodal Dolejš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

14:55 ,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

„Je to už relativně dávno. Asi tak někdy v roce 1993 mi můj ctěný a nezapomenutelný přítel Karel Kry…