Babiš: Dohoda dává Britům čas na rozhodnutí, co s brexitem chtějí

11.04.2019 6:33

Dohoda, jíž dnes summit EU odložil brexit až na konec října, je podle českého premiéra Andreje Babiše dostatečná na to, aby se Británie rozhodla, co ohledně odchodu z unie vlastně chce. Řekl to novinářům v noci v Bruselu po konci mimořádného jednání lídrů sedmadvacítky.

Babiš: Dohoda dává Britům čas na rozhodnutí, co s brexitem chtějí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

"Kompromis se hledal složitě," připustil po osmi hodinách jednání předseda české vlády. Většina unijních států podle něj byla pro delší prodloužení, aby Británie měla na rozhodování více času. On sám ve svém vystoupení navrhoval odložit brexit až na konec března 2020. Některé země podle něj navrhovaly odklad i o několik let.

Babiš připomněl bod ze závěrů, že Británie musí na konci května zorganizovat volby do europarlamentu, jinak odejde k 1. červnu bez dohody. "To doufejme nenastane a nikdo si to myslím nepřeje," podotkl český premiér.

Mayová podle něj před svými kolegy zdůraznila, že nynější jednání mezi vládou a opozicí, která by měla umožnit schválení dohody o vystoupení, jsou v dějinách britské politiky jedinečná. "Říkala, že se to ještě nikdy nestalo, že je to dobrý signál a že jednání s opozicí budou pokračovat," řekl Babiš.

V červnu na summitu podle něj představitelé sedmadvaceti zemí zrevidují stav, který bude v té chvíli kolem britského odchodu panovat. Český premiér uvedl, že na důvody, proč se tak stane, se na summitu opakovaně ptal šéfa Evropské rady Donalda Tuska, protože mu věc nebyla jasná. "Nevím, je to nějaká politika, nějaký kompromis, který se hledal těžko," poznamenal.

Od Británie se v době prodloužení očekává, že bude "odpovědně plnit své členství a nebude rozhodnutí EU blokovat", dodal Babiš. Summit podle něj řešil i otázku, zda má Británie jako odcházející země mít vlastního komisaře v příští Evropské komisi. Nakonec by tedy podle nočního rozhodnutí summitu měla odejít těsně před tím, než nová komise začne fungovat.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …