Babiš: Neúspěch summitu k rozpočtu EU českou ekonomiku neohrozí

22.02.2020 6:20 | Zprávy
autor: nab

Výsledek summitu Evropské unie o rozpočtu EU na další období, který skončil bez dohody, neohrozí českou ekonomiku ani firmy, uvedl premiér Andrej Babiš. ČR může totiž ještě čerpat peníze z unijních fondů v rámci stávajícího období až do roku 2023.

Babiš: Neúspěch summitu k rozpočtu EU českou ekonomiku neohrozí
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Andrej Babiš

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu bloku dnes večer po dvou dnech skončil bez dohody. Zástupci 27 zemí navzdory úpravě návrhu nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027. Budou se proto k vyjednávání muset vrátit při další vrcholné schůzce. Jednání trvala nepřetržitě téměř 30 hodin, poznamenal Babiš.

Největším překvapením summitu byla podle českého premiéra pozice Nizozemska, Švédska, Dánska a Rakouska, které odmítly příjmy rozpočtu navržené předsedou Evropské rady Charlesem Michelem ve výši 1,074 procenta hrubého národního důchodu a požadují maximálně jedno procento HND.

„Toto bylo první jednání, kde všechny členské státy zaujaly nějakou pozici, a i když proběhly bilaterální schůzky s Michelem, tak jsme se dočkali různých překvapení. Největší překvapení bylo, že vznikla skupina čistých plátců, která svými neférovými požadavky zablokovala jakýkoliv posun vpřed,“ prohlásil Babiš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Rudé právo

Vzhlížíte se snad v komunismu? Nebo proč čtete Rudé právo? Dáváte tím snad najevo, že se vracíme v čase do doby, kdy politici viděli rudě? Je fakt, že ve vaší koalici se najde dost těch, co to s komunisty táhli, dokonce jich několik sedí i v té vaší vládní lavici.To je bilance, nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vraždí děti a vy to chápete?!“ Blaha vyštval Vondru ze studia

22:50 „Vraždí děti a vy to chápete?!“ Blaha vyštval Vondru ze studia

Ostrá výměna názorů mezi europoslanci Ľubošem Blahou (Smer) a Alexandrem Vondrou (ODS) vyvrcholila v…