Babiš: Prioritou Kremlíka bude urychlení dopravní výstavby

30.04.2019 19:40

Prioritou nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) by mělo být urychlení výstavby dopravní infrastruktury, řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO) po uvedení nového ministra do úřadu. Kremlíkovi doporučil, aby se zaměřil na legislativní změny, které stavby usnadní. Mezi další cíle Babiš zařadil transformaci úřadů podřízených ministerstvu nebo zefektivnění řízení provozu na dálnicích.

Babiš: Prioritou Kremlíka bude urychlení dopravní výstavby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Kremlík ve funkci nahradil Dana Ťoka (za ANO), který byl nejdéle sloužícím polistopadovým ministrem dopravy, ve funkci byl od prosince 2014. Podle Babiše odvedl Ťok mnoho práce.

Premiér Kremlíka upozornil, že Ministerstvo dopravy je nevděčný úřad, který je neustále terčem kritiky. Za hlavní prioritu označil dopravní výstavbu a změny v legislativě. „Pana ministra čeká mnoho úkolů legislativy. V různé fázi přípravy jsou zákony o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, o silničním provozu, o drahách a další,“ podotkl.

Babiš doufá, že pod Kremlíkovým vedením pokročí proces transformace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správy železniční dopravní cesty. V případě ŘSD by podle něj měla být vzorem rakouská organizace ASFINAG.

Babiš nového ministra vyzval, aby co nejdříve řešil situaci okolo provozu na dálnicích, zejména pak D1. Podle něj by Kremlík měl co nejdříve vyrazit do terénu a zajistit, aby nevznikaly během léta tradiční kolony.

Kremlík zopakoval, že urychlení dopravních staveb je jeho největší prioritou. Zaměřit se chce na legislativu a financování, přípravu vysokorychlostních tratí, železniční připojení pražského letiště nebo bezproblémový přechod na nový mýtný systém. Usilovat chce také o zefektivnění práce podřízených orgánů, s jejich čelními představiteli se hodlá v nejbližší době setkat.

Kremlík dosud působil na pozici náměstka na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. V minulosti už krátce na Ministerstvu dopravy působil jako správní ředitel.

Ťok oznámil konec ve funkci na začátku dubna. Prohlásil, že k odchodu se rozhodl sám, rezignaci zdůvodnil únavou z častých útoků. Zároveň skončil také jako poslanec s tím, že do budoucna se již nechce politice věnovat.

Kremlíka dnes jmenoval ministrem dopravy prezident Miloš Zeman. Spolu s ním do funkcí jmenoval také ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a ministryni spravedlnosti Marii Benešovou. Vláda Andreje Babiše (ANO) tak zažila během deseti měsíců svého fungování už šest personálních změn. Žádný předchozí český kabinet nevyměnil v prvním roce existence tolik ministrů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

21:36 Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bud…