Babiš, Štěch či Vondráček promluví k 21. srpnu, Zeman nikoliv

15.08.2018 18:00

Premiér Andrej Babiš (ANO), předsedové Senátu Milan Štěch (ČSSD) a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) příští úterý vystoupí s proslovy u budovy Českého rozhlasu (ČRo) při vzpomínkové akci k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Český rozhlas to dnes uvedl v tiskové zprávě. Prezident Miloš Zeman dříve prostřednictvím mluvčího oznámil, že žádné vyjádření nechystá, za což ho kritizují někteří politici. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil ho dnes v otevřeném dopisu vyzval, aby události srpna 1968 důstojně připomněl.

Babiš, Štěch či Vondráček promluví k 21. srpnu, Zeman nikoliv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vzpomínková akce před budovou Českého rozhlasu k připomenutí památky obětí vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968
reklama

Vzpomínková akce u budovy rozhlasu je jedním z bodů mimořádného programu k 50. výročí vpádu armád Varšavské smlouvy do Československa, které Český rozhlas připravil. ČRo výročí připomene také speciálním třináctihodinovým živým vysíláním a koncertem na Václavském náměstí, informovala vedoucí oddělení komunikace ČRo Blanka Bumbálková.

Anketa

Oceňujete práci naší velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi?

93%
7%
hlasovalo: 4624 lidí

Kromě Babiše a předsedů komor Parlamentu se pietního aktu zúčastní i ředitel ČRo René Zavoral či pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). V průběhu pietního aktu bude odhalena nová pamětní deska na počest lidí, kteří padli u vinohradské budovy Československého rozhlasu při okupaci země vojsky zemí Varšavské smlouvy.

Zeman proslov u příležitosti výročí podobně jako v minulých letech nechystá. „Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické,“ uvedl na Twitteru hradní mluvčí. „Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. srpna jistojistě zazní,“ dodal. Při 45. výročí srpnových událostí se Zeman účastnil tematické výstavy Jazzové sekce a kritizoval to, že se z hrdinů roku 1968 stali zbabělci.

Zemanův postoj kritizují někteří politici. Pospíšil ho v otevřeném dopisu vyzval, aby nezanedbal své ústavní povinnosti. „Bez ohledu na vaše proruské sympatie jsme oba občané jedné země, která v roce 1968 snila svůj sen o realizaci spravedlivého společenského řádu. Okupace tyto sny zastavila,“ uvedl Pospíšil. Hlavu státu kritizoval za to, že už několik let se odmítá veřejně účastnit pietních aktů a oficiálních akcí k okupaci.

Anketa

Je Václav Klaus mladší dobrý politik?

91%
9%
hlasovalo: 14144 lidí

Předseda ODS Petr Fiala na Twitteru uvedl, že Zemanovo rozhodnutí vypovídá nejvíce o něm samém. „My si 21. srpen 1968 připomeneme v 16:30 tichým pochodem od Rudolfina na Klárov, kde položíme květiny u pomníku okupanty zastřelené M. (Marie) Charouskové,“ uvedl. Zemanův protikandidát z prezidentských voleb a současný kandidát do Senátu Jiří Drahoš označil rozhodnutí hlavy státu za morální selhání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymulova bomba. Pustit lidi z domů, s virem je vše jinak! Česko v šoku: Jásot i strach, že je to levárna

7:51 Prymulova bomba. Pustit lidi z domů, s virem je vše jinak! Česko v šoku: Jásot i strach, že je to levárna

Včera DVTV odvysílala hodinový rozhovor s epidemiologem a hlavní tváří boje proti koronaviru Romanem…