Babiš a lídr pravice? To tak leda lídr estébáků. Čtěte znechucení pravičáků ze svého možného kolegy

19.10.2013 9:44

Průzkumy ukazují, že Andrej Babiš a jeho hnutí ANO získávají řadu voličů pravicových stran. Přebíhají k němu lidé od ODS i TOP 09. Můžeme se dočítat i o tom, že by pravicové strany za určitých okolností mohly sestavit koalici. V takovém případě by neformálním lídrem sněmovní pravice byl šéf nejsilnějšího uskupení na této straně spektra, kterým je podle posledních průzkumů právě Andrej Babiš.

Babiš a lídr pravice? To tak leda lídr estébáků. Čtěte znechucení pravičáků ze svého možného kolegy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

ParlamentníListy.cz se proto zeptaly pravicových politiků, jak se na tuto možnost dívají. Většinou je představa Andreje Babiše jako lídra pravice rozzuřila nebo dokonce rozesmála. Například exposlanec TOP 09 Daniel Korte viděl Babišovy šance stát se lídrem někde úplně jinde.    

Podle Františka Laudáta z TOP 09 nemůže nikdo dělat lídra skupiny, ke které nepatří. A Babiš prý pravicovým politikem rozhodně není.

„Nemyslím si, že bývalý komunista, o kterém se spekuluje jako o spolupracovníkovi StB, by mohl být lídrem pravice,“ uvedl poslanecký kandidát ODS Jan Skopeček. „Jeho hnutí není pravicový, ale populistický subjekt,“ myslí si.

„Babiš čerpá na dotacích do svého podniku z kapes daňových poplatníků více jak miliardu ročně. Proto myslím, že jeho cílem bude hlavně tento stav uchovat či dotace ještě navýšit,“ hledá skutečné motivace miliardářova angažmá. Takový přístup podle něj nemá s pravicovou politikou nic společného. „Každý, kdo platí daně, by se měl v případě Babišova úspěchu bát o své prostředky,“ uzavírá Skopeček.

Představu, že by lídr ANO byl nejsilnějším hráčem sněmovní pravice, odmítla i Jana Bobošíková z hnutí Hlavu vzhůru. „Andrej Babiš není liberálně konzervativní politik, proto lídrem sněmovní pravice být prostě nemůže. Andrej Babiš bude naopak lídrem zastánců diktátorské pevné ruky a korporativního socialismu,“ prohlašuje rezolutně Bobošíková.

Starostku a exposlankyni ODS Janu Černochovou tato představa vyděsila. „Spolupracovník Státní bezpečnosti a člověk, který zbohatl na dotacích, má být lídrem pravice a hovořit případně i mým hlasem? Ne, to nikdy,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz. Politické zakotvení Babišova hnutí vidí poněkud jinak. „Já myslím, že se Babiš domluví se sociální demokracií a s tichou podporou komunistů nám klidně může i vládnout,“ odhaduje.

S komunisty má podle ní šéf impéria Agrofert mnoho společného. „To, jak lže o své minulosti, je vlastně typický příklad lobotomie, spojené s bájnou lhavostí, kterou už známe právě od komunistů. Babiš byl komunistou a agentem StB, stále jím je a uvažuje a mluví, tak, že jím bude i dál. Není to ani omylem žádný mesiáš, ti si nepotřebují lidi kupovat,“ uzavřela své vyjádření poslanecká kandidátka.

Fotogalerie: - ANO, šéfe

Na náměstí Míru v Praze před kostelem sv. Ludmily ...
Asi deset metrů od promo stánku hnutí ovšem přijel...
Kuchařská celebrita Zdeněk Pohlreich přišel propag...
S jeho gulášem, i když ne předvolebním, se párky a...
Jeho guláš totiž neobsahuje žádné sliby, ingredien...
Chvilku ještě tedy na páreček počkejme

Její kolega z poslaneckého klubu ODS Marek Benda pouze stručně odpověděl, že Andrej Babiš není žádná pravice.

Michal Doktor, dlouholetý člen ODS, nyní kandidující za hnutí Hlavu vzhůru, odpověděl, že ironie života je nekonečná. „Kalousek a jeho nevěřící ze sekty TOP 09 by se měli ohlédnout zpět. Jestli je straší Andrej Babiš, měli by si uvědomit, že u všeho, na čem Babišovo impérium vyrostlo, byl Kalousek osobně,“ připomněl například dotace na biopaliva nebo obnovitelné zdroje.

„Platíme to všichni a někteří si na tom mastí kapsu - dostanou například 1,80 koruny z každého litru benzínu,“ rozčiluje se exposlanec. Andrej Babiš podle něj rozhodně není pravice. „Na levé křídlo jeho útoku nastoupí Stanislav Gross, na pravé Ivan Langer. Pěkná smečka,“ poznamenal znechuceně Doktor.

Podle Pavola Lukši z TOP 09 Babiš nemůže být lídrem pravice, protože jeho strana vůbec nechce dělat odpovědnou pravicovou politiku. „V programu má tolik slibů na zvýšení výdajů a naprosto není schopna vysvětlit, kde by na ně vzala,“ povšiml si kandidát. „Jedinou možností je tak další zadlužování, a to je typické pro levicové a populistické strany,“ upozornil.

Bohumil Zoufalík, bývalý starosta z ODS, kandidující do sněmovny za Hlavu vzhůru, pak uvedl, že hnutí ANO podle něj nejen že není pravicové, ale podle současných kritérií v civilizované západní Evropě vůbec není politickou stranou. „Informace, že někteří kandidáti na listinách politického uskupení ANO se zároveň potkávají na výplatních listinách pana Babiše, řadí toto uskupení mezi strany, které jsme zvyklí vídat spíš na východ od našich hranic,“ myslí si. Podobný přístup podle něj předvedl například jeden miliardář, který je nyní premiérem v Gruzii. A je prý otázkou, zda chceme jít zrovna touto cestou.

Za pravici Babišovo hnutí nepovažuje ani místopředsedkyně OP 09 Helena Langšádlová. „Jeho volební sliby jsou zaměřené na jeho předmět podnikání. Tedy zvýšit své příjmy z dotací a prosadit pro sebe daňové výhody,“ myslí si Langšádlová s tím, že takto se pravicová politika skutečně nedělá.

Spíš míří k reálnému socialismu

Její nedávný kolega z poslaneckého klubu topky Daniel Korte pak ironicky poznamenal, že pan Bureš a pan Falmer (krycí jména Babiše a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa - pozn. red.) se budou muset dohodnout, kdo bude lídrem bývalých agentů StB. Nikde jinde pro Babiše šanci stát se lídrem nevidí.

Lenka Kohoutová z ODS pro ParlamentníListy.cz uvedla: „Evidentně zde nejde o politickou stranu, ale o komerční projekt. Přemýšlet o jeho orientaci na levici nebo na pravici je tedy liché. Nástup ANO je stejně nebezpečný jako návrat komunistů, a to nejen proto, že pan Babiš byl agentem StB. V jeho případě dochází k prolínání politiky, byznysu a ovládnutí médií. Pro příklad se můžeme podívat na Slovensko, tam byl kdysi podobný projekt, který se shodou okolností také jmenoval ANO, a vedl jej mediální magnát Pavol Rusko. O tom, jak to probíhalo, si můžeme přečíst třeba ve spise Gorila. Ta podobnost je skutečně děsivě nápadná. Obávám se, že Andrej Babiš mele parlamentní demokracii a zdravý rozum do laciného salámu,“ uvedla exposlankyně.

Fotogalerie: - Babišovy dobroty

Andrej Babiš na pražském Andělu promlouval s občan...
Nejprve formou diskuze neoficiálně
Andrej Babiš, lídr hnutí ANO v Praze
K občerstvení se podával makovec a jednohubky zřej...
Volební slogan zatím zaměstnal bodyguardy
Setkání pokračovalo debatou moderovanou.

Podle bývalé poslankyně TOP 09 Jitky Chalánkové panuje všeobecné povědomí, že v tomto státě je možné všechno, tedy i to, že by se z Babiše stal pravičák. „Nejspíš to však není tak úplně pravda. Andrej Babiš se podle všeho doposud vůbec nerozhodl, jakou politiku chce dělat,“ myslí si Chalánková. „Program ANO však ukazuje cestu nikoliv k pravici, ale spíše k reálnému socialismu,“ myslí si exposlankyně.

Podle Jaroslava Zvěřiny z ODS Babiš prozatím lídrem pravice být nemůže, protože doposud nemá pravicovou a upřímně řečeno vůbec žádnou politickou ideologii. „Bude si muset nějakého ideologa koupit,“ poznamenal bývalý poslanec.

„Aby mohl někoho pro pravicové myšlení zapálit, musel by pro něj nejprve sám hořet,“ ohodnotil Babišovy šance na pravici Pavel Caldr z Hlavu vzhůru! s tím, že toto rozhodně není případ česko-slovenského miliardáře. Ten navíc podle něj žije hlavně z dotací, což s pravicovou politikou má společného stejně málo jako přerozdělování, které hlásá. A vrcholně vtipným je prý od potravinářského magnáta návrh na snižování DPH na potraviny.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jakub Vosáhlo, Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špatné zprávy pro Marka Dalíka. Naděje na propuštění mu prý nejspíš zemřela

16:53 Špatné zprávy pro Marka Dalíka. Naděje na propuštění mu prý nejspíš zemřela

Naděje k propuštění z vězení, ke které se upínal lobbista a pravá ruka expremiéra Mirka Topolánka Ma…