Babiš bouchl do stolu, jde o církevní restituce. A vrátil se k roli Miroslavy Němcové

16.10.2019 17:59

Podle premiéra Andreje Babiše stát kvůli rozhodnutí Ústavního soudu ve věci zamítnutí zdanění církevních restitucí přišel o 380 milionů korun. Babiš dál trvá na tom, že příjmy se mají danit a Ústavní soud prý věc posuzoval jen z právní stránky. „My rozhodnutí soudu respektujeme, ale to nic nemění na tom, že příjmy se mají danit a že to bylo předražené,“ řekl premiér.

Babiš bouchl do stolu, jde o církevní restituce. A vrátil se k roli Miroslavy Němcové
Foto: Repro ČRo
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Samotné církevní restituce podle něj byly předražené a byly schváleny podivným způsobem. „Bylo to schváleno v půl jedné v noci. Paní předsedkyně Miroslava Němcová vyhlásila přestávku, potom ukončila přestávku. Bylo to schváleno o jeden hlas, velice nestandardně nějakým poslancem, který byl stíhán nevím za co,“ prohlásil Babiš pro Českou televizi s tím, že podle něj stát kvůli předražení přišel o 54 miliard korun.

„Trvám na tom, že to bylo předraženo. Nemovitosti, pozemky, zemědělská půda i lesy. Nezpochybňuji, že tam byly nějaké staré křivdy. Restituce se měly řešit po revoluci, ne že to tak dlouho trvalo,“ řekl nakonec premiér, že restituce už měly být dávno vyřešeny.

Ústavní soud nedávno na návrh senátorů rozhodl, že nemůže dojít ke zdanění církevních restitucí, jak to prosadila vláda ANO a ČSSD s podporou poslanců KSČM a SPD. Soud uvedl, že dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené komunistickým režimem není slučitelné s demokratickými zásadami právního státu.

Církevní restituce obsahovaly vydání nemovitého majetku v hodnotě 75 miliard korun a dalších 59 miliard korun, navýšených o inflaci, vyplacených za nemovitosti, které stát nevrátil. Podle KSČM mohl stát v případě zdanění získat zpět až 380 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

22:20 „ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

Česká televize porušuje objektivitu, upozorňuje Ivo Cerman. Soudí tak na základě její odvysílané rep…