Babiš chce přidat důchodcům „pětikilo“. Okamura souhlasí, ale...

31.10.2017 10:41

Vítěz voleb Andrej Babiš (ANO) přišel nyní s nápadem možného jednorázového navýšení penzí. A politici se shodují, že by s návrhem skutečně mohl uspět. Vítá jej totiž jak lídr SPD Tomio Okamura, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová i Jan Bartošek z KDU-ČSL. Píše o tom deník Právo.

Babiš chce přidat důchodcům „pětikilo“. Okamura souhlasí, ale...
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Andrej Babiš v pořadu Partie.

Nejsou však všichni politici stejného názoru. Podle některých by se spíše hodila celková vize důchodové reformy než střílet rychlokvašenými nápady. Babiš v současné době přišel s návrhem navýšení základní výměry důchodů z devíti na deset procent průměrné mzdy. Příští rok by se tak mohly penze zvednout o 448 korun.

Babiš sice plánoval, jak by důchodci získali finance už od ledna, ministryně práce a sociálních věcí Marksová jej ale upozornila, že tak rychle to nepůjde, neb jde o změnu zákona. Zároveň si posteskla, že za celé čtyři roky jí Babiš neustále tvrdil, že na navýšení důchodů nemá peníze. „Takže jsem zvědavá, jestli teď najde na financích dalších deset miliard navíc,“ zmínila Marksová. 

S nápadem šéfa hnutí ANO Andreje Babiše souhlasí i lídr SPD Tomio Okamura. Jak uvedl, aby se zvyšovalo všem stejnou částkou, to SPD prosazuje od začátku. „Rád bych ale, aby Babiš řekl i to ‚b‘, tedy co udělá s důchodovou reformou. Současný systém je neudržitelný,“ zmínil Okamura. 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Právě o předčasnosti Babišových návrhů pak pro deník Právo pohovořil poslanec ODS Jan Skopeček. Podle něj by se Babiš měl soustředit především na sestavení vlády. I on ale souhlasí s tím, že důchody nejsou dostačující. Čekal by ale, že bude mluvit o smysluplné penzijní reformě. „Abychom se nemuseli bavit jen o jednorázovém přilepšení důchodcům,“ dodal. A shoduje se tak i s lidovci a se STANem.

Kritiky se pak dočkal od topky. Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jde o hrubý populismus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ticho! Jste hloupá! Skoro zalezli pod stůl! Na*raná Černochová o půlnoci explodovala. A bylo strašně zle

2:51 Ticho! Jste hloupá! Skoro zalezli pod stůl! Na*raná Černochová o půlnoci explodovala. A bylo strašně zle

Sněmovní jednání o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD se protáhlo. Ještě před půlnoci ve …