Babiš dnes bude v Lublani jednat s premiéry ostatních zemí V4 a Slovinska

09.07.2021 6:15

V Lublani se dnes sejdou premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Tématy jednání budou priority maďarského předsednictví ve V4, migrace, klimatická politika nebo rozšíření Evropské unie.

Babiš dnes bude v Lublani jednat s premiéry ostatních zemí V4 a Slovinska
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO)

Následně budou premiéři Česka Andrej Babiš, Slovenska Eduard Heger, Polska Mateusz Morawiecki a Maďarska Viktor Orbán hovořit s předsedou slovinské vlády Janezem Janšou, který představí program a priority předsednictví v Radě EU, které Slovinsko převzalo 1. července. Debatovat budou také o aktuálních evropských otázkách.

Janša poté, co se jeho země ujala předsednictví v EU, prohlásil, že Slovinsko bude jednat jako čestný zprostředkovatel ve sporech mezi unijními zeměmi EU o principy právního státu a o lidská práva. Vyzval také EU k nalezení dohody ohledně rozšíření "sedmadvacítky".

Slovinský premiér je vnímán jako jeden z hlavních spojenců Orbána, kterého Brusel obviňuje z porušování evropských hodnot. On sám již přiměl Evropskou komisi ozvat se vůči snaze slovinské vlády omezit nezávislost slovinské veřejné tiskové agentury. Nezisková organizace Evropské občanské fórum (ECF) pak Slovinsko nedávno přidala mezi země, v nichž hrozí oslabení občanských práv, což podle ECF vedle omezení nezávislosti médií dokládá snaha omezit svobodu shromažďování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…