Babiš láká ODS, ta je možná nakřáplá. Nastupuje Okamura, drží prý v hrsti Zemana a má nápady, ze kterých se kavárna po...

24.10.2017 7:31

103 hlasů by mohla mít případná koalice dvou nejúspěšnějších stran skončených sněmovních voleb – hnutí ANO Andreje Babiše a strana ODS pod vedením předsedy Petra Fialy. Babiš o ODS stojí a netají se tím. Fiala však o tomto nechce ani slyšet. Situaci rozebírá dnešní MF Dnes.

Babiš láká ODS, ta je možná nakřáplá. Nastupuje Okamura, drží prý v hrsti Zemana a má nápady, ze kterých se kavárna po...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

ODS zažívá rozkol uvnitř sebe samé. Nejvíce preferenčních hlasů totiž získal Václav Klaus mladší, jenž otevřeně před volbami říkal, že koalice s ANO by byla logická. I přes Klausův úspěch však ve straně ochutnává nezájem, kdy s ním nikdo nejedná. 

S ODS by přitom velmi rád jednal Andrej Babiš, což včera zopakoval po schůzce s prezidentem Zemanem v Lánech. „Čím míň partnerů, tím lepší,“ říká k možné koalici s občanskými demokraty. Předseda ODS Petr Fiala však jakoukoli koalici s Babišem odmítá, vylučuje i podporu menšinové vlády. O ni však příliš nestojí ani sám Babiš. 

Anketa

Jste pro uspořádání referenda o setrvání v EU?

90%
10%
hlasovalo: 11766 lidí

Někteří občanští demokraté však spoléhají na to, že vyjednávání o koalici bude dlouhé a ANO přistoupí na krvavé kompromisy. „ODS možná za dva tři měsíce mentálně do stadia koalice dospěje,“ uvedl zdroj z vedení strany. Jasněji možná bude dnes, kdy se ODS má s ANO sejít. 

Do situace také může výrazně promluvit šéf SPD Tomio Okamura, jenž může obchodovat s prezidentem, hnutím ANO i koalicí antibabišovských stran. Miloše Zemana totiž drží v šachu tím, že do 7. listopadu je možné podat kandidátní listinu pro prezidentské volby. Okamurův subjekt má potřebných 22 poslanců, kteří by mu stačili pro poslaneckou podporu. Zemanovi by jistě Okamurovou kandidaturou přibyl silný konkurent. A jak uvádí Lidové noviny, Okamura výměnou za svou nekandidaturu chce, aby s ním Zeman počítal v jednáních o nové vládě; zájem má prý o resort zahraničí, školství, dopravy či spravedlnosti.

Andrej Babiš sice s Okamurou vylučuje koalici, šéf SPD by však mohl podpořit případnou menšinovou vládu ANO. Tehdy by Okamura kladl důraz na post ve vedení Poslanecké sněmovny. A zájem má především na zákazu propagace islámu. Okamura však nehodlá slevit ani ze svých jiných programových zásad, kdy hovoří o referendu o EU či o zestátnění České televize a Českého rozhlasu. 

V případě, že by se Okamura rozhodl podpořit antibabišovské strany, mohli by jeho straníci pomoci schválit ustavující schůzi Sněmovny a hlasovat pro znovuvydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, o němž se zřejmě bude v brzké době hlasovat. 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …