Babiš na ostro rozjíždí operní diplomacii. Plánuje schůzku se Söderem

25.07.2018 12:47

V Bayreuthu blízko západočeských hranic dnes odpoledne provedením nového nastudování opery Lohengrin začnou hudební slavnosti Richarda Wagnera. Český premiér Andrej Babiš (ANO) je využije i ke schůzce se šéfem bavorské vlády Markusem Söderem (CSU), píše ČTK.

Babiš na ostro rozjíždí operní diplomacii. Plánuje schůzku se Söderem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš
reklama

V hledišti se zřejmě potká také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU).

Schůzka Babiše s bavorským premiérem je naplánována na přestávku několikahodinového operního představení, které začne v 16:00 SELČ. Politici na ní mají řešit především migraci, spolupráci ve vědě a výzkumu a modernizaci železničního spojení Prahy s Mnichovem.

Na migraci mají Česko a Bavorsko dlouhodobě velmi podobný názor. Jak Praha, tak Mnichov také patří k častým kritikům migrační politiky německé kancléřky. V jedné otázce by ale nemusel panovat úplný soulad – týká se požadavku v Bavorsku vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU) vracet přímo z hranic s okolními státy běžence, kteří již požádali o azyl v jiné zemi Evropské unie. Babišova vláda totiž přijímání jakýchkoliv uprchlíků odmítá.

Dalším diskuzním bodem by mohla být otázka nově zřízené bavorské pohraniční policie, která bude i na hranicích s Českem vypomáhat spolkové policii s ochranou hranic. Jejím druhým hlavním úkolem bude boj proti přeshraniční kriminalitě, která se v této oblasti týká především pašování drog. Zřízení pohraniční policie podle informací ČTK na české straně vzbudilo rozpaky.

Setkání s Merkelovou, která se hudebních slavnostní účastní pravidelně, sice není plánováno, podle informací ČTK se ale oba politici nejspíš potkají v hledišti při zahajovací opeře.

Z Bavorska se Babiš přesune do Rakouska, kde se na pozvání kancléře Sebastiana Kurze zúčastní Salcburských hudebních slavností. Při té příležitosti se v pátek uskuteční i bilaterální jednání obou politiků, které se zaměří hlavně na evropská témata, protože Rakousko letos ve druhém pololetí předsedá Evropské unii.

Hudební slavnosti Richarda Wagnera v Bayreuthu, na nichž se návštěvníci mohou těšit třeba také na Tristana a Isoldu, Bludného Holanďana nebo Parsifala, budou pokračovat až do 29. srpna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

12:13 „Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

V nedělní Partii se setkali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a předsedkyně T0P 09 Markéta Pekarov…