Babiš osvobozen. Politik z Bruselu zvedá prst: Špatně implementovaná evropská pravidla v ČR?

09.01.2023 16:12 | Ze sítí

Pražský městský soud dnes nepravomocně osvobodil bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách. Podle soudce Jana Šotta není skutek popsaný v obžalobě trestným činem. Verdikt není pravomocný. Celou věc následně okomentovali na sociálních sítích například europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) a aktivista Tomáš Peszynski.

Babiš osvobozen. Politik z Bruselu zvedá prst: Špatně implementovaná evropská pravidla v ČR?
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Andrej Babiš před novináři

„Respektuji rozhodnutí soudu o kauze Babiš. Právní stát funguje. Připomínám ale, že evropské instituce (Komise, OLAF) ve vyšetřování prokázaly Babišovo porušování pravidel. Buď tedy máme v Česku špatně implementovaná evropská pravidla, nebo státní zástupce neodvedl nejlepší práci,“ poznamenal v komentáři na Twitteru europoslanec Peksa.

„Pokud totiž evropské úřady dospěly k jasnému závěru pochybení expremiéra, nedává moc smysl, aby v Česku byl Babiš nevinný. Státní zástupce by se teď měl proti rozsudku odvolat. V dalších týdnech bychom se také měli zamyslet, jestli nemáme poněkud děravé zákony,“ dodal.

„Kdyby Babiše žaloval evropský žalobce, možná by to tak nedopadlo. Tak co, byla by ta integrace EU k něčemu?“ zeptal se pak ve svém komentáři aktivista Tomáš Peszynski.

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 28205 lidí
Babiš ani Nagyová se dnešního vyhlášení rozsudku nezúčastnili. Babišův advokát Eduard Bruna i státní zástupce Jaroslav Šaroch si ponechali lhůtu pro případné odvolání. Obhájce Nagyové Josef Bartončík se za ženu práva na odvolání vzdal.

Soudce zdůraznil, že Babiš nebyl stíhán pro jednání související s jeho politickou aktivitou, ale pro závažné podezření z ekonomické trestné činnosti. V trestním řízení se podle něj neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci pro malé a střední podniky. Agrofert a Farma Čapí hnízdo si navíc podle Šotta vzájemně nekonkurovaly, nepůsobily na stejném relevantním trhu.

Šott odůvodňoval zprošťující verdikt velice obsáhle, po jeho vyhlášení déle než hodinu rekapituloval trestní řízení a až poté se dostal k hodnocení důkazů. Dohromady své rozhodnutí vysvětloval skoro tři hodiny.

Podle Babiše, kterého v tomto týdnu čeká první kolo prezidentské volby, je kauza vykonstruovaná, označuje ji za politický proces. Ve své závěrečné řeči se věnoval zejména tomu, jak podle něj různí lidé v případu zneužili jeho syna z prvního manželství, Andreje Babiše mladšího, který trpí schizofrenií. Ten tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně. Šott ale zdůraznil, že Babiš starší neměl žádný logický důvod shánět bílého koně a dělat ho ze svého syna, když mohl přepsat více akcií farmy na svou ženu.

reklama

autor: vef

Migrační pakt

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se z migračního paktu můžeme nějak vyvázat nebo je to už hotová věc? A řeší vůbec to hlavní, jak nelegální migraci zabránit? Není třeba řešit příčinu problému než pak jeho důsledky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

21:41 „Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

Po rozhodnutí poslanců podpořit návrh, aby stejnopohlavní páry měly většinu práv manželů s tím, že j…