Babiš osvobozen. Politik z Bruselu zvedá prst: Špatně implementovaná evropská pravidla v ČR?

09.01.2023 16:12 | Ze sítí

Pražský městský soud dnes nepravomocně osvobodil bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách. Podle soudce Jana Šotta není skutek popsaný v obžalobě trestným činem. Verdikt není pravomocný. Celou věc následně okomentovali na sociálních sítích například europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) a aktivista Tomáš Peszynski.

Babiš osvobozen. Politik z Bruselu zvedá prst: Špatně implementovaná evropská pravidla v ČR?
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Andrej Babiš před novináři

„Respektuji rozhodnutí soudu o kauze Babiš. Právní stát funguje. Připomínám ale, že evropské instituce (Komise, OLAF) ve vyšetřování prokázaly Babišovo porušování pravidel. Buď tedy máme v Česku špatně implementovaná evropská pravidla, nebo státní zástupce neodvedl nejlepší práci,“ poznamenal v komentáři na Twitteru europoslanec Peksa.

„Pokud totiž evropské úřady dospěly k jasnému závěru pochybení expremiéra, nedává moc smysl, aby v Česku byl Babiš nevinný. Státní zástupce by se teď měl proti rozsudku odvolat. V dalších týdnech bychom se také měli zamyslet, jestli nemáme poněkud děravé zákony,“ dodal.

„Kdyby Babiše žaloval evropský žalobce, možná by to tak nedopadlo. Tak co, byla by ta integrace EU k něčemu?“ zeptal se pak ve svém komentáři aktivista Tomáš Peszynski.

Babiš ani Nagyová se dnešního vyhlášení rozsudku nezúčastnili. Babišův advokát Eduard Bruna i státní zástupce Jaroslav Šaroch si ponechali lhůtu pro případné odvolání. Obhájce Nagyové Josef Bartončík se za ženu práva na odvolání vzdal.

Soudce zdůraznil, že Babiš nebyl stíhán pro jednání související s jeho politickou aktivitou, ale pro závažné podezření z ekonomické trestné činnosti. V trestním řízení se podle něj neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci pro malé a střední podniky. Agrofert a Farma Čapí hnízdo si navíc podle Šotta vzájemně nekonkurovaly, nepůsobily na stejném relevantním trhu.

Šott odůvodňoval zprošťující verdikt velice obsáhle, po jeho vyhlášení déle než hodinu rekapituloval trestní řízení a až poté se dostal k hodnocení důkazů. Dohromady své rozhodnutí vysvětloval skoro tři hodiny.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…