Babiš podporuje zavedení daně pro internetové giganty

25.02.2019 15:58

Premiér Andrej Babiš (ANO) podporuje zavedení zvláštní daně pro internetové giganty jako Facebook, Apple či Google. Řekl to dnes novinářům v Egyptě na závěr summitu Evropské unie a Ligy arabských států. Debata o možném zvyšování spotřební daně na alkohol je podle něj zatím pouze teoretická, žádné konkrétní návrhy dosud nepadly, píše ČTK.

Babiš podporuje zavedení daně pro internetové giganty
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

„Digitální daň určitě ano. Já jsem to podpořil i na Evropské radě, protože nadnárodní společnosti, které u nás podnikají, neplatí dost daně,“ řekl Babiš.

Návrh na zavedení evropské digitální daně předložila loni Evropská komise, počítal s nepřímou daní na příjmy z některých digitálních aktivit firem s celkovým minimálním ročním celosvětovým příjmem 750 milionů eur (19,2 miliardy Kč) a příjmy v EU ve výši 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč). Mezi členskými státy EU ale návrh v prosinci nezískal podporu.

Vlastní digitální daň hodlá zavést Rakousko. Tamní návrhy podle Babiše sleduje i česká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Možné zvýšení spotřební daně na alkohol zatím vláda podle Babiše neřešila, téma pouze teoreticky zaznělo při debatě o státním rozpočtu na příští rok. „Možná u hazardu, cigaret a alkoholu, což jsou samozřejmě činnosti, které bychom neměli podporovat, můžeme uvažovat i o nějakém navýšení daní, ale nic konkrétního na stole není,“ řekl premiér.

V poslední době se objevilo několik návrhů vládních stran ohledně daňových změn. Začátkem února uvedla v České televizi ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), že vláda chystá výraznější snížení daní, než s jakým původně počítala v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy. Lidé by mohli nakonec státu platit méně než 19 procent z hrubého příjmu. Návrh ministryně hodlá spojit s reformou veřejného zdravotního pojištění.

Koncem ledna Schillerová uvedla, že hnutí ANO chce zavést pro nejmenší podnikatele možnost úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů jednou pevnou částkou. Odpadla by jim díky tomu administrativa s vedením evidence příjmů a s daňovým přiznáním i následné kontroly. Novinku by podle jejího záměru mohli využít podnikatelé s ročním obratem do milionu korun. „Musíme vytvořit podmínky, abychom jim zjednodušili podnikání,“ uvedla. Nesměli by ale být dobrovolnými plátci daně z přidané hodnoty. Právě milion korun ročního obratu je hranice pro registraci k DPH.

Dnes vládní sociální demokraté uvedli, že chtějí opět mluvit s hnutím ANO o možném zavedení bankovní daně. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček řekl, že sociální demokraté už před rokem upozorňovali na to, že beze změn na příjmové straně rozpočtu se programové cíle vlády nepodaří naplnit. Vedle bankovní daně, s níž ANO nesouhlasí, Hamáček mluvil o případném zavedení digitální daně, o rušení daňových výjimek, o zvýšení spotřební daně na alkohol a o vyšším zdanění hazardu. Podle něho existuje prostor k uzákonění daňových změn, tak aby byly účinné od příštího roku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…