Babiš poškodil Česko, vzkazuje Lipavský. V Bruselu prý obíhá s omluvou Poláky a Balty

23.01.2023 17:29

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) dnes zareagoval na výrok kandidáta na prezidenta Andreje Babiše ohledně teoretického napadení Polska nebo pobaltských států. Ubezpečil, že sousední zemi bychom pomohli. Babiš podle něj poškodil Česko.

Babiš poškodil Česko, vzkazuje Lipavský. V Bruselu prý obíhá s omluvou Poláky a Balty
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Andrej Babiš v nedělní debatě na České televizi uvedl, že v teoretickém případě napadení Polska či pobaltských států by nevyslal české vojáky na pomoc napadené zemi. Dnes pak ČTK řekl, že kolektivní obranu Severoatlantické aliance (NATO) nikdy nezpochybnil. Jen si nechtěl představit, že by mohla vypuknout třetí světová válka. Politici musejí usilovat o mír a zabránit válce, uvedl. Sdělil také, že odmítá snahu překrucovat jeho výroky. 

„Zásadně odmítám snahu překrucovat moje výroky, které padly během včerejší (nedělní) debaty. Nikdy jsem článek 5, tedy kolektivní obranu NATO, nezpochybnil. Jen jsem si nechtěl ani představit, že by mohlo dojít ke třetí světové válce. Proto politici musejí usilovat o mír a zabránit válce. Z kontextu debaty to bylo jasné,“ uvedl Babiš.

Anketa

Ohrožuje Babiš bezpečnost ČR?

8%
90%
hlasovalo: 16569 lidí

Podotkl, že to napsal i polskému premiérovi Mateuszi Morawieckému a požádal také prezidenta Miloše Zemana, aby totéž sdělil svému polskému protějšku Andrzeji Dudovi při úterním setkání v Náchodě.

Babiš již v neděli po debatě své vyjádření korigoval a řekl, že pokud by skutečně byl napaden členský stát NATO, článek pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně a vzájemné pomoci zemí NATO by „pochopitelně dodržel“. ČR je členem Severoatlantické aliance od roku 1999, stejně jako Polsko. O trojici pobaltských zemí se NATO rozšířilo o pět let později.

„Je jasné, že bychom pomohli Polsku. Ale já si neumím představit, že by byla třetí světová válka. Takže je to manipulace vaší televize. Já jsem udělal chybu, že jsem tam šel, protože stejně jste manipulovali první debatu. Takže potom řekněte, že jste provládní televize, že podporujete pana Pavla. Já jsem to dementoval, je to absurdní debata, protože taková situace nemůže nastat,“ sdělil ve svém vyjádření, které mimo jiné odvysílala CNN Prima News ve svých Poledních zprávách.

Svým původním vyjádřením však Babiš stihl vyvolat mezinárodní rozruch, kdy podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) Českou republiku jednoznačně poškodil.

„Výrok tvrdě odsuzuji. To není vůbec hypotetická otázka, to je otázka toho, jestli jsme připraveni dodržovat článek 5 Severoatlantické smlouvy,“ poznamenal mimo jiné Lipavský a dodal, že jakékoliv zpochybňování spojeneckých závazků ohrožuje bezpečnost Česka.

„Jsem dnes v Bruselu na Radě ministrů zahraničních věcí. Potkávám se tady se všemi svými protějšky, měl jsem možnost se krátce pozdravit i s polským protějškem, s baltskými kolegy se také určitě ještě pozdravím. Uvidím, jaká bude atmosféra, případně je ujistím o tom, že určitě na politice vlády se nic nemění a že Česká republika bude dodržovat své závazky,“ dodal Lipavský, který ubezpečil, že nadále Česko stojí za Polskem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Uvažujete kandidovat do vedení ANO?

Máte asi největší šanci oslovit nejen další voliče, ale i ostatní strany se s vámi ezdráhajíjednat jako třeba s Babišem. Nebo myslíte, že by s Schillerovou nebo Havlíčkem nastala nějaká změna? O nich se často jako o adeptech na nvé lídry mluví, ale podle mě to jsou jen cvičené opičky Babiše, nic ve...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

18:47 Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

Andrej Babiš si začal užívat svůj „politický detox“. A podle slov internetové glosátorky, kterou na …