Babiš pro PL: Asad prostě v Sýrii je. Bude EU pořád říkat, že je nepřijatelný, nebo bude něco dělat?

23.05.2019 13:41

Evropská unie dění v Sýrii jen přihlíží a opakuje, že je tamní prezident Bašár Asad nepřijatelný. PL to v rozhovoru řekl premiér Andrej Babiš. Sám prý v březnu Donalda Trumpa v Bílém domě žádal, aby Američané ze Sýrie neodcházeli.

Babiš pro PL: Asad prostě v Sýrii je. Bude EU pořád říkat, že je nepřijatelný, nebo bude něco dělat?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Zahraniční politika EU je podle premiéra Babiše katastrofální, neexistuje žádná shoda. Předseda vlády to v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz demonstroval na příkladu Sýrie a prozradil, že žádal Trumpa, aby jeho vojáci v zemi zůstali.

Anketa

Prezident Zeman šikanuje část Česka, tvrdí Dominik Hašek. Má gólman pravdu?

7%
93%
hlasovalo: 24654 lidí

„Kolem Sýrie je šest milionů uprchlíků, my jsme místo řešení raději dali peníze Turecku. Nemáme tam vliv, Rusko tam má velký vliv. Mluvil jsem o tom s prezidentem Trumpem, aby ze Sýrie neodcházeli a abychom se to snažili vyřešit. Otázka je, zda je EU ochotna to řešit, anebo bude jen stále říkat, že je Asadův režim nepřijatelný,“ uvádí.

„Jasně, ale on tam prostě je a za podpory Rusů dominuje. My jako Česká republika máme jedinečnou pozici v tom, že tam máme fungující velvyslanectví a zastupujeme tam zájmy většinu evropských zemí i USA,“ řekl premiér.

Celý rozhovor ParlamentníchListů.cz s premiérem Babišem ZDE. Tématy byly Evropská unie, migrace či protivládní demonstrace.

Otázkou pak podle něho může být, jaký smysl společná zahraniční politika EU má. Žádná shoda nepanuje ani kolem Afriky. „Je potřeba si to za stolem vyříkat. Každý mluví o Africe, ale když chceme mít nějakou africkou politiku, musíme si říct, jaký přístup konkrétně zvolíme. Jak jim budeme pomáhat, jaký byznys s nimi budeme dělat atd. Evropa má tady nevýhodu proti třeba Číně, Rusku nebo USA, kde se nějakým způsobem rozhoduje. My musíme v EU hledat kompromisy, a to je obrovský handicap,“ konstatoval premiér Babiš pro PL.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vaše generace vnímá demonstrace jako samozřejmost... Schillerová nadzvedla ze židle Tvarůžkovou z ČT. Ta začala soptit

22:04 Vaše generace vnímá demonstrace jako samozřejmost... Schillerová nadzvedla ze židle Tvarůžkovou z ČT. Ta začala soptit

V době před hlasováním o nedůvěře vládě se ministři ČSSD rozhodli zatím zdržet podpory návrhu státní…