Babiš prý pevně sedí v sedle premiéra. A může tam sedět ještě dlouho

27.06.2019 13:34

Vláda Andreje Babiše přežila druhé hlasování o nedůvěře vládě. Zkušený komentátor Bohumil Pečinka přivítal své spoluobčany v zemi české - v zemi agrárních baronů. Hlavní analytik týdeníku Ekonom David Klimeš doplnil, že je to vláda, která se ve velkém zaměřuje na seniory. ANO se proměnilo z reformní pravicové strany ve „stranu důchodců za životní jistoty“. A s tímto zaměřením může Babiš vyhrát i další volby.

Babiš prý pevně sedí v sedle premiéra. A může tam sedět ještě dlouho
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Andrej Babiš ve Sněmovně
reklama

Komentátor Pečinka poznamenává, že Babišova vláda je vlastně nejsilnější vládou v historii České republiky. Formálně jde sice jen o vládu menšinovou, kterou tvoří ANO a ČSSD se silou 93 poslanců, jenže fakticky se Babiš může opřít také o komunisty, kteří dodali dalších 15 hlasů a další v zásadě vládní stranou je hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie. Jak komunisté, tak SPD sice do omrzení opakují, že jsou stranami opozičními, ale v klíčových okamžicích tyto dvě strany vládu podržely, Společně rozhodly např. o rozdělení postů v orgánech Poslanecké sněmovny.

Babiš však podle něj má nejen podporu asi 130 poslanců, ale má také pevně danou voličskou skupinu – české seniory, kteří si říkají, že v komunistické éře Gustáva Husáka zase nebylo tak zle. Svými občasnými rétorickými pokusy tento dojem posilují i dnešní komunisté, kteří Babiše drží u moci.

Ale Babiš má k dispozici ještě jeden pilíř, o který se může opřít. O agrární barony, mezi které podle Pečinky patří i on sám.

„Novodobí agrární baroni jsou hlavními zaměstnavateli v celých venkovských oblastech. Současně jsou skutečnými vítězi a hybnými silami této vlády, jak to ostatně naznačil předběžný audit Evropské komise. Ztělesňují všechno, co je systémově vadné na této vládě. Především obrovský střet zájmů privátního byznysu a politiky. Tento systém zároveň generuje obrovské finanční prostředky, což dává agrárním baronům obrovskou sílu,“ napsal Pečinka.

David Klimeš na vlnách Českého rozhlasu připomněl, že když se hnutí ANO v roce 2011 zrodilo, Babiš tvrdil, že chce přitáhnout především pragmatické voliče pravice mladšího a středního věku, kterým sliboval, že dá stát do pořádku. Dnes se dávání státu do pořádku změnilo ve výrazné navyšování důchodů seniorů. Reformy, o kterých mluví odborníci, jsou v nedohlednu. A podle Klimeše může s tímto programem Babiš vystačit i pro příští volby a znovu získat 30 procent.

„Vládní zodpovědnost tak z někdejšího pravicového reformního hnutí udělala ‚stranu důchodů za životní jistoty‘. Takovou stranu jsme tu už v minulosti měli, leč tehdy neuspěla. Nyní, pod vedením šikovného Babiše, může v dalších volbách získat zase i těch 30 procent,“ podotkl Klimeš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…