Babiš prý pevně sedí v sedle premiéra. A může tam sedět ještě dlouho

27.06.2019 13:34

Vláda Andreje Babiše přežila druhé hlasování o nedůvěře vládě. Zkušený komentátor Bohumil Pečinka přivítal své spoluobčany v zemi české - v zemi agrárních baronů. Hlavní analytik týdeníku Ekonom David Klimeš doplnil, že je to vláda, která se ve velkém zaměřuje na seniory. ANO se proměnilo z reformní pravicové strany ve „stranu důchodců za životní jistoty“. A s tímto zaměřením může Babiš vyhrát i další volby.

Babiš prý pevně sedí v sedle premiéra. A může tam sedět ještě dlouho
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Andrej Babiš ve Sněmovně

Komentátor Pečinka poznamenává, že Babišova vláda je vlastně nejsilnější vládou v historii České republiky. Formálně jde sice jen o vládu menšinovou, kterou tvoří ANO a ČSSD se silou 93 poslanců, jenže fakticky se Babiš může opřít také o komunisty, kteří dodali dalších 15 hlasů a další v zásadě vládní stranou je hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie. Jak komunisté, tak SPD sice do omrzení opakují, že jsou stranami opozičními, ale v klíčových okamžicích tyto dvě strany vládu podržely, Společně rozhodly např. o rozdělení postů v orgánech Poslanecké sněmovny.

Babiš však podle něj má nejen podporu asi 130 poslanců, ale má také pevně danou voličskou skupinu – české seniory, kteří si říkají, že v komunistické éře Gustáva Husáka zase nebylo tak zle. Svými občasnými rétorickými pokusy tento dojem posilují i dnešní komunisté, kteří Babiše drží u moci.

Ale Babiš má k dispozici ještě jeden pilíř, o který se může opřít. O agrární barony, mezi které podle Pečinky patří i on sám.

„Novodobí agrární baroni jsou hlavními zaměstnavateli v celých venkovských oblastech. Současně jsou skutečnými vítězi a hybnými silami této vlády, jak to ostatně naznačil předběžný audit Evropské komise. Ztělesňují všechno, co je systémově vadné na této vládě. Především obrovský střet zájmů privátního byznysu a politiky. Tento systém zároveň generuje obrovské finanční prostředky, což dává agrárním baronům obrovskou sílu,“ napsal Pečinka.

David Klimeš na vlnách Českého rozhlasu připomněl, že když se hnutí ANO v roce 2011 zrodilo, Babiš tvrdil, že chce přitáhnout především pragmatické voliče pravice mladšího a středního věku, kterým sliboval, že dá stát do pořádku. Dnes se dávání státu do pořádku změnilo ve výrazné navyšování důchodů seniorů. Reformy, o kterých mluví odborníci, jsou v nedohlednu. A podle Klimeše může s tímto programem Babiš vystačit i pro příští volby a znovu získat 30 procent.

„Vládní zodpovědnost tak z někdejšího pravicového reformního hnutí udělala ‚stranu důchodů za životní jistoty‘. Takovou stranu jsme tu už v minulosti měli, leč tehdy neuspěla. Nyní, pod vedením šikovného Babiše, může v dalších volbách získat zase i těch 30 procent,“ podotkl Klimeš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A to nešlo počkat? Na sesli Kubery se „slétli supové“ z TOP 09 a STAN. A kolují slova Kalouska

7:09 A to nešlo počkat? Na sesli Kubery se „slétli supové“ z TOP 09 a STAN. A kolují slova Kalouska

Již dnes se sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců sená…