Babiš rozsekal článek redaktorky svých novin: Tohle není pravda, to také ne, to také ne...

18.04.2014 10:25

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš reagoval dopisem na článek redaktorky deníku MF Dnes Michaely Svobodové, která se pokusila popsat, jak Agrofert prorůstá do státní správy. Babišem vlastněná MF Dnes zveřejnila reakci majitele Agrofertu na její tvrzení. Zatímco redaktorka v nadsázce použila výraz Agrofertistán, Babiš píše, že jde spíš o mediální absurdistán.

Babiš rozsekal článek redaktorky svých novin: Tohle není pravda, to také ne, to také ne...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš s Pavlem bělobrádkem přicházejí do jednacího sálu vlády

Anketa

Kterého z těchto bývalých vrcholových politiků byste chtěli zpět?

hlasovalo: 9407 lidí

Redaktorka v MF Dnes psala, že často je hlavním kritériem pro nominaci do funkcí pracovní zkušenost ze skupiny Agrofert. Ta se prý hodí, zejména pokud aspirujete na nejvyšší pozice na ministerstvu, případně ve firmách, které mu podléhají.

Andrej Babiš napsal, že se jí materiál moc nepovedl. „Rád bych tedy její domněnky a omyly poopravil. V materiálu nazvaném Agrofertistán se `netrefila` hned v polovině případů. Tak tedy postupně,“ píše ministr financí a případ od případu rozkrývá omyly a nepravdy.

Celý Babišův blog ZDE

„Správně má informaci, že jsem majitelem Agrofertu a dnes i ministrem financí a vicepremiérem. Nevím, zda je tato informace pro čtenáře natolik objevná. Trefila se ještě u mé asistentky, kterou jsem si dovolil s sebou přivést na úřad. Pak už její materiál ale trochu hapruje,“ uvedl Babiš.

O co v článku MF Dnes šlo? Podívejte se

Redaktorka totiž ve svém článku popisovala některé příklady spojení státní správy s lidmi ze skupiny Agrofert a jmenovala řadu z nich. Například prý na ministerstvech dopravy a životního prostředí se prý již usadilo více než deset takových lidí. Další pak získávají funkce například v čele Správy železničních dopravních cest nebo Ředitelství silnic a dálnic a jinde.

Agrofert byl jedním ze stovek zákazníků

V článku autorka jmenovala řadu lidí, kteří působili ve firmách, které s Agrofertem spolupracovaly. Například ministra dopravy Prachaře nebo pana Volného. Podle Babiše byl pro jejich firmy Agrofert pouze jedním ze stovek zákazníků.

„Pan ministr Prachař má s Agrofertem společného pouze to, že jeho dopravní firma, když ji ještě vlastnil, převážela produkty Agrofertu, stejně jako převážela produkty stovek jiných firem," uvádí Babiš.

„Podle stejné logiky by tedy byl problém i s každým, kdo někdy zboží Agrofertu například prodával. Do státní správy by tedy nemohl nastoupit například žádný manažer (zřejmě ani prodavačky) ze všech českých supermarketů, možná ani ten, kdo si kdy koupil jogurt z Olmy,“ poukazuje ministr financí na absurdnost některých vývodů.

Unipetrol není firmou Agrofertu

„Dalším velkým omylem je přesvědčení paní Svobodové, že Unipetrol je firmou Agrofertu. Není a nikdy nebyl. Pana Krtka, pana Landu a paní Setzerovou, kterou ani neznám, můžeme tedy z jejího seznamu `lidí z Agrofertu` opět vyškrtnout,“ argumentuje ministr.

„Nevím, co má Agrofert společného s Čeprem a panem Borovcem nebo s Benzinou a panem Čížkem. Podle redaktorky to, že `s jejich firmami Agrofert obchodoval`. Ano, obchodoval, stejně jako s dalšími tisícovkami firem,“ upozorňuje mimo jiné Babiš.

„Jana Volného, aby byl seznam co nejširší, uvedla do svého výčtu paní Svobodová raději dvakrát. Společného s Agrofertem má údajně to, že byl obchodním ředitelem logistické společnosti Hopi, která `poslala na kampaň Andreje Babiše milion korun`. Milion korun poslal hnutí ANO majitel Hopi (ano, i tato firma jistě přepravila některé potraviny Agrofertu) František Piškanin, nikoli ovšem na kampaň, ale na podporu hnutí, kterému věřil v době, kdy mělo přibližně 0,2 procenta preferencí. Ani pan Piškanin, ani pan Volný tedy nemohli očekávat žádné výhody,“ vysvětlil Babiš.

Andrej Babiš tak ve své reakci na článek vyvrací u uvedených jmen jejich příslušnost k Agrofertu a jejich nynější působení ve státní správě. „Ve výčtu paní Svobodové už moc lidí ve státní správě `spojených s Agrofertem` nezbývá. Paní Křítková pracovala v Agrofertu přibližně rok, předtím roky pracovala pro ČEZ, stejně dlouho - asi rok a půl - pracoval pro Synthesii Daniel Kurucz. Z naší firmy odešel v březnu 2013 do vedení Českých drah. Vybral si ho tehdejší generální ředitel pan Žaluda,“ uvádí podrobnosti Babiš.

Do státní správy nesmí ani nikdo z firem dodavatelů, odběratelů a dopravců

„Zapomněl jsem už snad jen na pana Ferance, který odešel ze struktur Agrofertu v roce 2012, a pana Smrže, kterého si do úřadu vybral ministr životního prostředí Richard Brabec, protože se dobře znají z Lovochemie. Ani na výběr tohoto `člověka Agrofertu` jsem neměl žádný vliv. Naopak, vždycky jsem chtěl, aby schopní lidé v Agrofertu zůstali a rozvíjeli firmu dál. To platí i pro pana Průšu, který Agrofert dnes řídí. Nevím, kde vzala paní redaktorka nesmysl, že by právě on `měl sedět` v čele dozorčí rady ČEZ,“ rozčílil se ministr financí Babiš.

Andrej Babiš vše spočítal a zjistil, že ze seznamu dvaceti jmen se redaktorka trefila pouze u deseti. Pouze těch deset, a to i včetně samotného Andreje Babiše, pro Agrofert pracovali.

„A zahrnuji do něj (seznamu) i pana Kyselu, poslance Kotta a Faltýnka, kteří rozhodně nejsou zaměstnanci státní správy, ale to už se v článku plném chyb jaksi ztratí,“ nešetří kritikou Babiš.

„Optikou paní redaktorky každopádně nesmí už do smrti pracovat ve státní správě nikdo z 24 tisíc lidí, které firmy Agrofertu v České republice zaměstnávají. Do státní správy nesmí ani nikdo z firem dodavatelů, odběratelů a dopravců, kteří s Agrofertem obchodují. Mohli by být totiž označeni za `lidi Agrofertu`. Stejnou optikou jsou lidmi `Agrofertistánu` například i paní šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková a vlastně i paní redaktorka Michaela Svobodová. Skuteční lidé z Agrofertu by ale v jednom článku, alespoň doufám, tolik chyb neudělali a informace by si nejprve ověřili,“ uzavírá Babiš a celou situaci nazývá mediálním absurdistánem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …