Babiš se objednal k Zemanovi, mají definitivně vyřešit Koudelku. Pirát varuje

01.08.2021 17:57

Premiér Andrej Babiš (ANO) se chystá na pondělní večeři s prezidentem Milošem Zemanem. Zřejmě budou řešit i končícího „čučkaře“ z BIS. Podle pirátského poslance Lukáše Kolaříka je to celé prapodivné.

Babiš se objednal k  Zemanovi, mají definitivně vyřešit Koudelku. Pirát varuje
Foto: archiv
Popisek: Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby

Premiér Andrej Babiš se v pondělí setká s prezidentem Milošem Zemanem. Nevyloučil, že proberou i to, kdo povede Bezpečnostní informační službu po skončení mandátu jejího současného šéfa Michala Koudelky. V pátek Babiš také uvedl, že tuto pozici chce vyřešit příští týden.

Pravidelné večeře prezidenta s premiérem se obvykle odehrávají na zámku v Lánech. Když byl Babiš tázán, zda budou tentokrát probírat i situaci v BIS, Babiš doslova uvedl, že „budou probírat všechno“.

Podle informací serveru Seznam Zprávy, který se odvolává na anonymní zdroje, se chystá Babiš Koudelku, kterého prezident často kritizuje, obětovat. Koudelkovo období ve funkci končí v polovině srpna. Premiér v minulosti nevyloučil, že by o šéfovi zpravodajců rozhodla až příští vláda.

Podle představitelů opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STANem a dokonce i podle vládního ANO by Koudelka měl v čele BIS setrvat. Proti je naopak hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Člen sněmovní komise pro kontrolu BIS Lukáš Kolářík od Pirátů má situaci za podivnou. Babiš podle něj využívá Koudelku „jako hrací kartu pro vyjednávání s panem prezidentem“.

Prezident Zeman se nevyhýbá kritice tajné služby. Koudelku několikrát odmítnul jmenovat do generálské hodnosti a zpravodajce BIS pod jeho vedením označil za čučkaře. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…