Babiš se snažil kupovat vakcínu AstraZeneca od zemí, které zastavily očkování. Neuspěl

20.03.2021 8:56

Česko dle některých názorů mělo využít situaci, kdy se několika zemím Evropské unie hromadila ve skladech vakcína od společnosti AstraZeneca v době, kdy ji odmítaly použít kvůli možným vedlejším účinkům. Mohlo se tím značně urychlit očkování. Premiér Andrej Babiš (ANO) pro Echo24.cz sdělil, že státy, které očkování touto vakcínou pozastavily, však odprodej ze svých zásob odmítly.

Babiš se snažil kupovat vakcínu AstraZeneca od zemí, které zastavily očkování. Neuspěl
Foto: Facebook
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Anketa

Bojíte se vakcíny AstraZeneca?

82%
18%
hlasovalo: 13415 lidí

Očkování vakcínou AstraZeneca dala v uplynulých dnech stopku polovina zemí Evropské unie z obavy z možné tvorby krevních sražením. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) později země ujistila, že vakcína AstraZeneca je bezpečná a že její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.

Česko ani Slovensko se mezi státy, které vakcínu dočasně přestaly používat, nezařadily. Podle odborníků jsme měli vakcínu AstraZeneca od zmíněných států skoupit, aby se začalo rychle očkovat.

„Navrhoval bych, abychom urychleně odkoupili vakcínu od zemí, které ji nechtějí,“ uvedl vedoucí lékař kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Balík.

Tuto možnost vítal i exministr zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula. „Myslím, že o tom se určitě jednat dá. Je otázkou, jestli to bude těmi státy umožněno, protože ta přechodná obava začne mizet a státy zase začnou očkovat,“ sdělil.

  • Celý text ZDE

Premiér Babiš zmínil, že se o získání vakcíny AstraZeneca snažil, ale neúspěšně. „Zkoušeli jsme to. Nikdo prodat nechce.“

Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že pozastavení očkování okolními státy je patrně dočasné a nelze očekávat, že by se vakcíny AstraZeneca vzdaly. „S ostatními státy EU jsme v kontaktu v rámci nejrůznějších mezinárodních jednání, avšak žádná debata o jiném než aktuálním přerozdělení vakcín na stole není,“ sdělila mluvčí resortu Barbora Peterová.

Po prohlášení evropské lékové agentury o bezpečnosti vakcíny od společnosti AstraZeneca však v pátek dvé výzkumná centra nezávisle na sobě zveřejnila závěry, že vakcína AstraZeneca skutečně ve vzácných případech trombózu způsobit může.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

20:52 Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

Když Jan Skopeček vstupoval do ODS, byl ještě předsedou strany Václav Klaus. Zažil éru „rozkračování…