Babiš udeřil: Katastrofální stav. Jde o Prahu. Shodl se s Maláčovou

07.11.2019 14:17

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch společně zahájili konferenci nazvanou Zdravotnictví 2020. Před novináři popsal, jak údajně bylo zdravotnictví v minulosti zanedbáno, a co všechno dělá pro to, aby to změnil. Prozradil také, na čem se shodne s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. Svorně odmítají jeden z požadavků lékařů.

Babiš udeřil: Katastrofální stav. Jde o Prahu. Shodl se s Maláčovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš

Hned v úvodu tiskové konference Babiš oznámil, že jeho vláda věnovala ze všech resortů největší pozornost zdravotnictví a školství. „Tyto dva resorty dostanou příští rok absolutně rekordní částku peněz. U zdravotnictví je to 350 miliard, což znamená o 19 miliard víc než letos,“ oznámil předseda vlády.

Anketa

Chcete generála Petra Pavla za prezidenta?

7%
93%
hlasovalo: 30456 lidí

Zdravotnictví je prý pro Babiše priorita, a proto také navštěvuje s ministrem Vojtěchem jednotlivé nemocnice a je přesvědčen, že vlastnickou strukturu nemocnic je třeba změnit. Dnes nemocnice vlastní stát, kraje i města.

V Praze jsou podle premiéra některé nemocnice v katastrofálním stavu. „Bulovka, nejlepší nemocnice Evropy roku 1931, katastrofální stav, Nemocnice Královské Vinohrady, katastrofální stav,“ dal příklady Babiš s dovětkem, že Nemocnici na Františku nechal budovat ještě císař František Josef  I., ale i tam podle Babiše pracují skvělí doktoři, kteří si zaslouží pozornost vlády. „My máme jedny z nejlepších doktorů na světě,“ konstatoval Babiš. Znovu v této souvislosti zmínil národní investiční plán, který údajně počítá v kapitole zdravotnictví se 73 miliardami.

Ověřit tento údaj bude však těžké, protože šéf hnutí ANO sice o investičním plánu mluví už roky, ale zatím ho odmítl kompletně představit a dát ho např. k nahlédnutí opozici. V tomto investičním plánu se údajně počítá s modernizacemi nemocnic v Hradci Králové, Brně či v Olomouci. Projekty vyjdou na víc než 11 miliard.

Počítá s elektronizací zdravotnictví a s posunem v péči o psychicky nemocné pacienty, tam prý mělo české zdravotnictví v minulosti velké rezervy. „Chceme vybudovat až sto center,“ pravil premiér.

„Taky jsme pomohli lékařským fakultám, protože jsme zjistili, že studenti udělají přijímačky, ale nedostanou se na fakultu. Dostali sedm miliard na deset let. A už vidíme výsledky v Plzni, tady v Praze, počty studentů rostou, chválil dál sebe a svou vládu.

Řešil také e-neschopenky. Ve shodě s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou prý odmítá požadavek lékařů platit za vystavení každé e-neschopenky 100 korun. „To bychom měli strašně moc e-neschopných, takže my říkáme, že na to není důvod a budeme se snažit lékaře přesvědčit, aby to dělali bez náhrady,“ uvedl předseda vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tálibán? Občanské fórum! Američané nejsou blbí. Generál, diplomat a další odhalili pravdu

7:00 Tálibán? Občanské fórum! Američané nejsou blbí. Generál, diplomat a další odhalili pravdu

Pokazili Američané v Afghánistánu, co mohli, nebo jde o hlubší taktiku, která směřuje k rozvrácení c…