Babiš vede, Sobotka vede. Zbláznily se průzkumy? Zde je odpověď

22.12.2015 7:21 | Zprávy

Volební průzkumy nejrůznějších agentur se velmi často výrazně liší. Deník Právo se tak v dnešním vydání ptá: Zbláznily se průzkumy?

Babiš vede, Sobotka vede. Zbláznily se průzkumy? Zde je odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební zákon, ilustrační foto

O vítězství se ve všech průzkumech perou sociální demokraté s babišovci. Průzkum společnosti STEM, který byl zveřejněn včera, ukázal na vítězství babišovců (24,2 %) nad ČSSD (20,7 %). Minulý týden však průzkum CVVM uvedl, že by zvítězili o půl procenta sociální demokraté (26,5 %). TNS Aisa však ukázala zcela jiné výsledky – ANO 29 procent, sociální demokraté jen 19,5 procenta. 

Ostatní partaje většinou takové rozdíly ve výsledcích nemají – třetí bývají komunisté, čtvrtá TOP 09 nebo ODS, pátí lidovci. 

Jak Právu uvedla vedoucí CVVM Paulína Tabery, rozdílnost v průzkumech je daná tím, že každá z agentur používá vlastní metodiku a otázky. Navíc podle ní voliči v mezivolebním období nejsou tak rozhodnutí a střídají své preference. Její slova potvrzuje i šéf STEMu Jan Hartl.

Než poměřovat čísla jednotlivých agentur je důležitější sledovat trend u jedné agentury. „Navíc je třeba vzít v úvahu i statistickou chybu, která se u velkých stran pohybuje kolem 2,5 až tří procent. Půlprocentní rozdíl tedy není význačný rozdíl a ani to nemá smysl takto interpretovat,“ řekla Tabery.

Podle Hartla je však stejně trend jasný – babišovci ztrácejí, sociální demokraté posilují. 

Jak následně uvedl sociolog Jan Herzmann, rozdílná čísla jsou dána předpokládanou volební účastí. „Tu agentury určují podle toho, nakolik přísně otázkami rozdělí lidi, kteří jsou rozhodnuti jít k volbám, od těch, kteří jsou spíše vlažní,“ řekl Právu. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…