Babiš vede, Sobotka vede. Zbláznily se průzkumy? Zde je odpověď

22.12.2015 7:21

Volební průzkumy nejrůznějších agentur se velmi často výrazně liší. Deník Právo se tak v dnešním vydání ptá: Zbláznily se průzkumy?

Babiš vede, Sobotka vede. Zbláznily se průzkumy? Zde je odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební zákon, ilustrační foto
reklama

O vítězství se ve všech průzkumech perou sociální demokraté s babišovci. Průzkum společnosti STEM, který byl zveřejněn včera, ukázal na vítězství babišovců (24,2 %) nad ČSSD (20,7 %). Minulý týden však průzkum CVVM uvedl, že by zvítězili o půl procenta sociální demokraté (26,5 %). TNS Aisa však ukázala zcela jiné výsledky – ANO 29 procent, sociální demokraté jen 19,5 procenta. 

Ostatní partaje většinou takové rozdíly ve výsledcích nemají – třetí bývají komunisté, čtvrtá TOP 09 nebo ODS, pátí lidovci. 

Jak Právu uvedla vedoucí CVVM Paulína Tabery, rozdílnost v průzkumech je daná tím, že každá z agentur používá vlastní metodiku a otázky. Navíc podle ní voliči v mezivolebním období nejsou tak rozhodnutí a střídají své preference. Její slova potvrzuje i šéf STEMu Jan Hartl.

Než poměřovat čísla jednotlivých agentur je důležitější sledovat trend u jedné agentury. „Navíc je třeba vzít v úvahu i statistickou chybu, která se u velkých stran pohybuje kolem 2,5 až tří procent. Půlprocentní rozdíl tedy není význačný rozdíl a ani to nemá smysl takto interpretovat,“ řekla Tabery.

Podle Hartla je však stejně trend jasný – babišovci ztrácejí, sociální demokraté posilují. 

Jak následně uvedl sociolog Jan Herzmann, rozdílná čísla jsou dána předpokládanou volební účastí. „Tu agentury určují podle toho, nakolik přísně otázkami rozdělí lidi, kteří jsou rozhodnuti jít k volbám, od těch, kteří jsou spíše vlažní,“ řekl Právu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…