Babiši, ber nás vážně. Lidí chodí čím dál víc, nemůžu jim říct, že nás to přestalo bavit, říká vůdce „Milionu chvilek“

23.05.2019 11:17

Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář poskytl rozhovor serveru DVTV.cz. Podle svých slov premiérovi nevyhrožuje, jen jej žádal, aby je bral vážně.

Babiši, ber nás vážně. Lidí chodí čím dál víc, nemůžu jim říct, že nás to přestalo bavit, říká vůdce „Milionu chvilek“
Foto: Repro ČT
Popisek: Mikuláš Minář, předseda spolku Milion chvilek pro demokracii v Otázkách Václava Moravce
reklama

„Marie Benešová ohrožuje nezávislost justice. Kdybychom byli v normální situaci, neměli bychom trestně stíhaného premiéra, tak bych pravděpodobně řekl, že Marie Benešová justici neohrožuje. My ale nejsme v normální situaci,“ sdělil Minář úvodem. „Ve chvíli, kdy premiér mění ministra spravedlnosti bez dobrého odůvodnění den poté, co policie jej navrhne obžalovat, je nepřijatelné,“ dodal Minář, jemuž se nelíbí ani to, že Benešová je na straně jeho kauzy. 

Anketa

Prezident Zeman šikanuje část Česka, tvrdí Dominik Hašek. Má gólman pravdu?

7%
93%
hlasovalo: 26097 lidí

„Neprotestujeme proti tomu, co by Marie Benešová mohla čistě hypoteticky udělat, ale proti tomu, co už udělala. Není to žádný vzor nezávislosti a čistoty, není to žádná bojovnice proti korupci,“ poukázal Minář. Spolku tak vadí její minulost a také to, že Benešová nehlasovala pro vydání Babiše k trestnímu stíhání. Zároveň jim také vadí, že Benešová tvrdí, že se dá objednat trestní stíhání.

Video najdete ZDE.

Podle Mináře by bylo nejlepší, aby rezignoval sám premiér. „Ale pokud nerezignuje na post premiéra, měl by si dát velkou práci s tím, aby byl vybrán nezávislý odborník,“ sdělil k postu ministra spravedlnosti také Minář. 

„Myslím si, že pan premiér není rád, že nás je v ulicích tolik. A že jich je vlastně čím dál víc,“ zmínil Minář. „V žádném případě nelze rozhodnout o odvolání ministryně na ulicích. Ale zároveň se z demokracie nemůže stát přetlačovaná v tom, že ten, kdo vyhraje volby, si může dělat cokoliv. Demokraticky zvolený premiér si nemůže dělat cokoliv, respektive může, ale občané se pak mohou postavit proti,“ sdělil Minář dále, že Babiš protesty však bagatelizuje a vysmívá se jim.

„Nezpochybňuji, že pana premiéra volilo 1,5 milionu lidí. Ale stejně tak můžeme říct, že v těch samých volbách jej nevolilo více než 3,5 milionu lidí,“ poukázal dále Minář. Jak dlouho bude s protesty pokračovat, sám neví. „Překvapilo nás, že počet lidí stále roste. Pokud odhodlání občanů za požadavky bude trvat, pokud jich příště, to je 28. května v regionech a 4. června v Praze přijde víc, nemohu lidem říct, že nás to přestalo bavit,“ dodal Minář. Vyloučil také to, že by demonstrace sloužily jako kampaň k evropským volbám. „To je věc pana premiéra, jak toto načasoval,“ zmínil.

Vyloučil také to, že by premiérovi vyhrožoval. „Je pravdou, že jsme si vyměnili pár SMSek, ale nešlo o výhrůžky, ale o fakta. Premiér nejprve na moje SMSky reagoval tak, že napsal, že paní Benešová je velice nezávislá. Já jsem mu na to odpověděl, že to pokládám za výmluvy,“ sdělil Minář, jenž premiéra vyzval, aby s ním šel do televizního duelu. „Pan premiér vidí mnoho důvodů, proč se se mnou neutkat, někteří říkají, že se bojí, že nemá argumenty. Jiní lidé se vyjadřují napřímo, že je to srab,“ podotkl Minář v DVTV.cz.

V deníku Právo pak Minář v rozhovoru řekl, v čem vidí úspěch demonstrací. „Jsem přesvědčen, že po těchto demonstracích si žádný ministr spravedlnosti, ať už to bude Marie Benešová nebo někdo jiný, jen tak netroufne z ničeho nic odvolat nejvyššího státního zástupce. V tomto smyslu už to úspěch je, protože už tohle je jedna z hrozeb. Nikdo neví, jak by to bylo, kdyby se nepostavilo tolik občanů za nezávislost justice. Desetitisíce lidí ukázaly vůli chodit do ulic. A když ji ukázaly nyní, tak pokud by opravdu došlo k útokům na státní zastupitelství, tak těch lidí bude o to víc. Chceme dotáhnout věci do konce a nevzdáváme se, premiér by měl uznat chybu a vybrat někoho, kdo bude nezávislejší,“ zmínil Minář. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moc CIA v Česku. Topolánek bez zábran o USA

13:17 Moc CIA v Česku. Topolánek bez zábran o USA

Kauzu Vrbětice považuje Mirek Topolánek za vrchol ledovce působení ruských tajných služeb v Česku. A…