Babiši, nebudeš si dělat, co chceš, zakročuje prý ČSSD

24.04.2018 8:02

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se nikdy netajil tím, že by nejraději řídil jednobarevnou vládu, která by rozhodovala o všem, za všechno nesla plnou odpovědnost a občané by jí po čtyřech letech vystavili vysvědčení. Podle informací serveru Aktuálně.cz se Babišovi tento sen bortí pod rukama. Boří mu ho jak sociální demokraté, tak komunisté.

Babiši, nebudeš si dělat, co chceš, zakročuje prý ČSSD
Foto: screen
Popisek: Andrej Babiš před novináři v Lánech.
reklama

Andrej Babiš už řadu let hlásá, že by si přál většinový volební systém, který by mu zaručil, že jako vítěz voleb může rozhodovat o všem, za vše nést odpovědnost a pak také voličům složit účty. Jenže v České republice nemáme většinový systém a Andrej Babiš se nějak musí vypořádat s požadavky stran, které ho jako premiéra udrží u moci. ČSSD chce Babišovi mluvit do řady věcí. A komunisté, kteří budou oficiálně mimo vládu, také nezůstávají s požadavky pozadu.  

„Sociální demokraté budou po Babišovi požadovat, aby s nimi konzultoval výběr nového ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), případnou výměnu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a také možný odchod nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Informace redakci potvrdilo několik zdrojů z ČSSD,“ napsal server.

„Babiš si nemůže myslet, že věci kolem GIBS nebo policejního prezidenta necháme bez kontroly,“ uvedl člen předsednictva sociální demokracie, který si nepřál být jmenován. Nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů bdí sněmovní komise pro kontrolu GIBS, v jejímž čele sedí poslanec hnutí ANO Jiří Mašek. Dříve bývalo zvykem, že podobné kontrolní orgány řídila opozice. I kvůli tomu je dnes ČSSD ostražitá.

Staronový předseda komunistů Vojtěch Filip už dal v minulosti najevo, že hodlá vůči Babišovi uplatňovat „negativní kádrovou pravomoc“. Pro komunisty je kupříkladu nepřijatelné, aby na postu ministra zahraničí pokračoval Martin Stropnický. Řekli to mnohokrát. Naposledy v souvislosti s útokem našich tří západních spojenců v Sýrii. „Nemůžeme na to mít přímý vliv, můžeme mít jen vliv nepřímý, ale chceme být předem informovaní,“ upřesnil Filip.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři

8:23 Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra a zahraničních věcí Janem Hamáčkem (ČSSD) předst…