Babišova karavana: Lidé, co pamatují, jak to bylo. Ti odpůrci s píšťalkami sami sebe deklasují, soudí Mikeš

19.05.2022 14:08 | Analýza

„Pokud nemám argumenty, tak si vezmu píšťalky, nějaké stupidní transparenty. Když karavana jede, vždycky na ni nějací psi štěkají. Ale pokud má karavana dobré vedoucí, jde vpřed, a na tohle se může vykašlat. Babiše to však neohrozí, naopak mu to získá další příznivce. Možná že je i rád, že tam takto pískají. Udělá mu to reklamu, bude to v televizi a také se o tom píše,“ okomentoval pro PL.cz mediální a komunikační expert Jiří Mikeš brněnský incident na Babišově moravském turné za voliči.

Babišova karavana: Lidé, co pamatují, jak to bylo. Ti odpůrci s píšťalkami sami sebe deklasují, soudí Mikeš
Foto: Radim Panenka
Popisek: Andrej Babiš se svým obytňákem zavítal do Brna

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35305 lidí

Andrej Babiš se zase rozjel po České republice. Konkrétně nyní absolvuje své moravské turné ve svém karavanu polepeném motivačními hesly typu Za Babiše bylo líp či Zase bude líp. První jeho zastávkou na začátku týdne byla Břeclav, ve středu navštívil i jihomoravskou metropoli Brno. Babiš odmítá, že by šlo o kampaň. „V kampani žijí permanentně několik let. Toto ale budou jen cesty za lidmi. Budu během nich navštěvovat i poslance, kteří v krajích mají své kanceláře,“ prozradil expremiér MF Dnes.

Proč toto turné dělá? Je to kampaň ke komunálním volbám nebo prezidentským? Či tím utužuje své voličské skalní jádro? „Asi všechno dohromady. Uvědomuje si, že osobní kontakt – který mu jako ministerskému předsedovi scházel, protože musel být v úřadě – je velice důležitý, a tak jezdí mezi lidi, dělá si s nimi selfíčka. Lidé pak říkají – on se se mnou nechal vyfotit, podepsal mi ještě knížku, to je ohromný... Osobní kontakt je nenahraditelný. Babiš se profiluje jako lidový politik. Ne jako premiér Fiala, profesor, který je takový politický manekýn. Kdežto Babiš se představuje jako člověk, který má pochopení pro spoluobčany. Myslím, že časem ohlásí prezidentskou kandidaturu, ale teď dělá píár pro komunální volby. A dělá to dobře,“ ohodnotil pro PL.cz Jiří Mikeš.

Na jeho akce chodí stovky lidí, všude budí velkou pozornost. Všech generací. Jedna však převažuje. Starší až nejstarší. Ti ho také nejvíce volí. Jak si je získal? „Starší generace něco prožila, a proto není tolik zblblá mainstreamem. Má zkušenosti. Ví, jak to tady bylo. Třeba s kuponovou privatizací. Proč jsme o tolik přišli. Seniorů je hodně, je to veliká síla. Že se na ně orientuje, je podle mého promyšlená záležitost,“ myslel si Mikeš. Dá se říci, že do značné míry je mezi voliči ANO bývalý elektorát sociální demokracie. Napovídají tomu aspoň klesající preference této před několika lety velké strany. „Určitě je to tak. Sociální demokracie je zklamala. Neměla tak silné politiky, a proto šla do kopru. Tito lidé si můžou vybrat mezi Babišem a Okamurou, který také půjde hodně nahoru,“ předpovídal Mikeš.

„Okamura ale cílí spíše na střední generaci, kdežto Babiš na seniory. Ti mladší, naštvaní, agresivnější bývalí sociální demokraté půjdou k Okamurovi, ti starší k Babišovi,“ doplnil. Zajímavé je, že však tito lidé často se sociálními potížemi volí pak miliardáře, tedy Andreje Babiše. „Myslím, že jim to nevadí. On má různé dotační fondy a přispívá ze svého. A že se mu podařilo udělat nějaký majetek, tak to svědčí o tom, že se vyzná, že je to manažer,“ objasnil Mikeš.

Má u sebe dobrý tým, který mu dokáže poradit

Někteří odborníci se diví, že se hnutí ANO dlouhodobě drží vysoko v preferencích voličské přízně, v dubnu mělo vysokých 28 procent. A to po osmi letech vlády, kdy je běžné a přirozené, že vládní strany ztrácejí, navíc po tak nepříjemné a zásadní záležitosti, jako byl covid, s nímž byly spojené velmi nepopulární opatření. Čím to je? Navíc mají asi spíše potenciál pro růst... „Hlas lidu je hlas boží. Babiš je konzistentní. On je sice trochu chaotický, ale pořád dokola říká to samé a odpovídá to realitě, ve které lidé žijí. Má Marka Prchala, který je velice schopný člověk. Co já vím, má za sebou i kluky z nadnárodních komunikačních agentur. Má u sebe dobrý tým, který mu dokáže poradit. A i proto, že dlouho pracoval v mezinárodním obchodě, ví, jaká je hodnota vyjednávání. To je jako s Trumpem. Jsou to podnikatelé, kteří šli do politiky a umějí vyjednávat podmínky. Kdežto v současné vládě se dle mého těžko shodují a reagují později, než by měli. Babiš toho využije,“  domníval se.

Objevily se i případy, že setkání Andreje Babiše s jeho stovkami příznivci narušovalo několik jeho odpůrců. Například v Brně na Zelném trhu bylo pár protestujících, kteří měli transparenty a po celou dobu Babišova mítinku pískali. Po překřikování a výzvách, ať se odeberou za svými kandidáty a neobtěžují zájemce o knížku – kterou Babiš podepisoval – se několik sympatizantek expremiéra zmocnilo hanlivého transparentu. Ve vypjaté atmosféře jedna z čekajících na knížku byla sražena k zemi a krvavě si rozsekla ruku. Sám Babiš pak komentoval skupinku odpůrců, že tím pískáním jen vzbudili pozornost a na akci se přicházelo podívat ještě více lidí a někteří z nich se pak zařadili do fronty na podpis Babišovy knihy.

Nicméně při předvolebních akcích koalice Spolu či druhé koalice Pirátů a Starostů se podobné věci neděly (ovšem do budoucna se nedá vyloučit, že se také dít budou). Jak si to vysvětlit? „Pokud nemám argumenty, tak si vezmu píšťalky, nějaké stupidní transparenty. Když karavana jede, vždycky na ni nějací psi štěkají. Ale pokud má karavana dobré vedoucí, jde vpřed, a na tohle se může vykašlat. Je to zbytečné, co dělají. Pískáním se sami deklasují, že to nejsou slušní lidé. Je to tvrdé jádro, které Babiše nenávidí. Jsou zpovykaní těmi kampaněmi Antibabiš. Měli bychom si to odpustit, ale děje se to všude po světě, že se objeví takovíto lidé. Babiše to však neohrozí, naopak mu to získá další příznivce. Možná že je i rád, že tam takto pískají. Udělá mu to reklamu, bude to v televizi a také se o tom píše,“  uzavřel Jiří Mikeš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Raketový útok na Moskvu! Proč to novinář z Rozhlasu vypustil? Vadim Petrov má zlé tušení

16:18 Raketový útok na Moskvu! Proč to novinář z Rozhlasu vypustil? Vadim Petrov má zlé tušení

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov se na své sociální síti rozepsal o přípra…