Babišova svatba se nepočítá do kampaně. Máme nový a jasný verdikt

15.08.2017 4:49

Svatba, prezidentovy sedánky, nadace rozdávající peníze, dobrovolníci, knihy, koblihy a tak dále. Co všechno z toho by mohlo být započítáno do předvolební kampaně? Na to nyní dohlíží samostatný Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Někteří komentátoři se obávají moc obecného výkladu předvolební kampaně a straší tím, že o výsledku voleb do Poslanecké sněmovny budou rozhodovat žaloby u soudů.

Babišova svatba se nepočítá do kampaně. Máme nový a jasný verdikt
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Zeman, Babiš,

Svatba Andreje Babiše byla promyšlenou a precizní součástí volební kampaně. To prohlásil na Info.cz komentátor Reflexu Bohumil Pečinka. ParlamentníListy.cz začaly pátrat po tom, co by mohlo a nemohlo být součástí předvolební kampaně. Na to konto se rozhovořil i zástupce předsedy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) František Sivera. „Můj osobní názor je, že svatba není věcí kampaně, jde o osobní rozhodnutí dvou osob, a nemyslím si, že by se náklady svatby měly započítat do výdajů kampaně,“ dodává.

Všemocné soudy?

„Tyto volby budou první, kdy zde bude úřad kontrolující výši nákladů. Bude to devadesát milionů na každou stranu. Jestliže je volební kampaň brána jako sto šedesát dní a je tam extenzivní výklad, co vše bude z nákladů zahrnuto do volební kampaně, tak mám vážné obavy, že o vítězi voleb budou rozhodovat žaloby u soudů a soudci,“ sdělil také Pečinka na Info.cz. Tím už dopředu vyjádřil vážné obavy spojené s možným napadáním výsledků blížících se voleb.

„Nemyslím si, že o vítězi voleb budou soudy rozhodovat více než v minulých letech. Novely zákonů z loňského roku přinášejí pro politické strany, hnutí či kandidáty větší regulaci s cílem zajistit větší transparentnost jejich financování. Období volební kampaně není neomezené, je dané zákonem a činnost politických stran, hnutí či kandidátů se musí zákony řídit,“ podotkl Sivera.

Knihy lídrů

Inženýr František Sivera dříve působil v ODS a v letech 2006 až 2013 byl dokonce za občanské demokraty poslancem. V ÚDHPSH se nicméně jako politický „trojský kůň“ necítí. Členství v ODS se totiž vzdal. „Nejsem členem žádné politické strany ani hnutí. Má politická minulost nemá vliv na chod úřadu. Ale hodnotit to mohou pouze ostatní kolegové a kolegyně úřadu,“ sdělil ParlamentnímListům.cz. To předseda ÚDHPSH Vojtěch Weis na dotaz ParlamentníchListů.cz nezdvořile ani nezareagoval.

Rozum a odvaha. Tak se jmenuje kniha šéfa ODS Petra Fialy, která vyšla letos (přesné datum vydání není uvedeno) a autogramiáda k ní se konala v polovině května. Měla by být kniha započítána do nákladů volební kampaně, když prezident Zeman vyhlásil termín voleb do Poslanecké sněmovny už 19. dubna? Zákon 247/1995 Sb., v platném znění, v § 16 říká, že volební kampaní se rozumí jakákoliv propagace kandidující politické strany, hnutí nebo koalice, jejich kandidáta a tak dále. „Z uvedeného vyplývá, že pokud je takováto činnost prováděna v době od vyhlášení voleb, je možné ji brát jako součást kampaně,“ dodává Sivera. Ostatně podobné publikace vyšly mnoha stranickým lídrům, ale z výše zmíněného je zřejmé, že jen od vyhlášení volebního termínu je to kampaň.

Co s dobrovolníky?

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH) na svých internetových stránkách odpovídá na často kladené otázky. A jak tedy budou bráni třeba dobrovolníci?

„Dobrovolníci se na kampaních stran podílejí bez nároku na odměnu, avšak svojí prací mohou kandidujícímu subjektu poskytnout bezúplatné plnění. Zohlednění v nákladech kampaně je tedy odvislé od ‚ceny obvyklé‘ takové práce. Ta závisí na tom, v jakém vztahu je dobrovolník ke straně, které s kampaní pomáhá, a k jejím kandidátům. Členy strany, kandidáty v daných volbách (nemusí jít nutně o členy strany) a jejich rodinné příslušníky považujeme za dobrovolníky, kteří se na kampani podílejí v principu zdarma, cena obvyklá je tedy u těchto dobrovolníků nulová a strana nezískává ani bezúplatné plnění. Ostatní dobrovolníci jsou považováni za svého druhu brigádníky, a byť za svoji práci nedostanou odměnu, kandidující subjekty mají jejich práci evidovat jako bezúplatné plnění,“ píše se tam.

Nadace a prezident

Ostatně řešen je i případ, kdy bude kandidát rozdávat peníze, a tedy vést předvolební kampaň skrz nadační fond. „Soukromé finanční prostředky, které kandidát rozdal před oficiálním vyhlášením kampaně, nejsou předmětem dohledové činnosti našeho úřadu. Avšak činnost nadace v době volební kampaně může být předmětem dohledové činnosti úřadu,“ stojí psáno na stránkách ÚDHPSH.

Ve veřejných médiích se také diskutuje, jestli prezident Miloš Zeman návštěvami jednotlivých krajů nevede předběžnou předvolební kampaň. „Volby prezidenta ještě nebyly vyhlášeny, takže na tyto diskuse nelze odpovědět jinak než ne,“ doplňuje Sivera s tím, že se nebojí oligarchizace politiky, protože strany a hnutí, v nichž působí milionáři a miliardáři, budou muset dodržovat zákonem nastavená pravidla stejně jako ostatní.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

10:33 Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

DOKUMENT Radovan Vávra, nominant TOP 09 do společnosti ČEZ, vyklízí bitevní pole. Už před týdnem jsm…