Babišovo ministerstvo počítá, že příští rok vzrostou daňové příjmy rozpočtu o šest procent

15.06.2015 14:29

Ministerstvo financí počítá v návrhu rozpočtu na příští rok s celkovými daňovými příjmy 610,7 miliardy korun. To je o šest procent více než v letos schváleném rozpočtu, který počítá s daňovými příjmy 575,1 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu, který má ČTK k dispozici. MF v materiálu ale zároveň upozorňuje, že letošní daňové příjmy by měly být fakticky vyšší, zhruba 583 miliard korun. Daňové příjmy jsou bez pojistného na sociální zabezpečení.

Babišovo ministerstvo počítá, že příští rok vzrostou daňové příjmy rozpočtu o šest procent
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

MF počítá v roce 2016 se schodkem rozpočtu 70 miliard korun, celkovými výdaji 1,139 bilionu korun a příjmy 1,069 bilionu korun. V dalších letech by měl schodek rozpočtu klesat, v roce 2017 na 60 miliard a v roce 2018 na 50 miliard korun. Výdaje i příjmy rozpočtu by měly růst. Výdaje by v roce 2018 měly převýšit 1,2 bilionu korun. V částkách nejsou započteny peníze z fondů EU a dalších finančních mechanismů.

Na dani z přidané hodnoty by měl státní rozpočet získat 244,4 miliardy korun, tedy o necelých sedm procent více než předpokládá rozpočet schválený pro letošní rok. Na daních z příjmu plánuje MF získat 207,4 miliardy korun, letošní rozpočet počítá se 194 miliardami korun.

Vedle toho by měly příští rok podle návrhu MF stoupnout i příjmy rozpočtu z pojistného na sociální zabezpečení, a to na 419,5 miliardy korun z letošních schválených 400,7 miliardy korun.

Návrh státního rozpočtu na rok 2016 vychází z makroekonomické predikce Ministerstva financí z dubna 2015. Rozpočet tak počítá v příštím roce s růstem ekonomiky o 2,5 procenta a průměrnou mírou inflace 1,5 procenta.

Deficit veřejných financí by měl příští rok zůstat pod dvěma procenty, EU požaduje dodržet tříprocentní hranici. MF počítá v roce 2016 s deficitem 1,2 procenta hrubého domácího produktu. Pro letošní rok ministerstvo počítá s deficitem veřejných financí 1,9 procenta.

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

12:56 Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

Expert na ruské dezinformace a propagandu Jakub Kalenský, jenž nedávno na půdě Kongresu USA prohlási…