Babišovo ministerstvo se těší na zákon o hazardu. Na pokutách za kvízomaty nevybralo nic.

12.04.2016 19:02

Místopředseda vlády Andrej Babiš a jeho náměstek pro hazard a majetek státu Ondřej Závodský dnes představili nový zákon o hazardu, který má začít platit od 1. 1. 2017. Poslanci o něm budou rozhodovat od zítřka ve třetím čtení. Podle ministerstva financí půjde o nejmodernější právní úpravu, která kopíruje podobné zákony v severských zemích. Andrej Babiš tvrdí, že si zákon poradí s nelegálním hazardem.

Babišovo ministerstvo se těší na zákon o hazardu. Na pokutách za kvízomaty nevybralo nic.
Foto: Archiv PL
Popisek: Kvízomat, ilustrační foto
reklama

Ministr financí Andrej Babiš hodlá akcentovat v souvislosti se zákonem především daně. „My v podstatě jako ministerstvo financí na to máme konstantní názor. Navrhujeme vlastně zdanění 25, 30 a 35 procent. To znamená 25 procent u kurzových sázek, loterie a živé hry třicet procent a technické hry třicet pět procent, ty už vlastně dneska tam jsou,“ akcentoval Babiš konkrétní sazby, které má obsahovat nový zákon.

Podle něho měl u nás hazard do roku 2012 specifické postavení. Neplatil daně, což označil za unikum. Babiš konstatoval, že hazard byl dlouhodobě napojen na český sport, a to prostřednictvím zkrachovalé Sazky. Ministr financí vyjádřil i podiv nad tím, že jsou obce motivovány hazardem. „To bych určitě perspektivně chtěl změnit. Že bychom vlastně od roku 2018 navýšili rozpočtové určení daní takovým způsobem, aby obce dostaly ty peníze namísto odvodu z hazardu. Chci to navrhnout tak,  jako je to v okolních zemích, že například od roku 2018 by šlo z celkového výnosu hazardu do sportu 80 procent, o rok později 90 procent a v roce 2020 veškeré výnosy z hazardu by šly do sportu. Sport je naše priorita,“ řekl také Babiš.

Podle náměstka Ondřeje Závodského je nový zákon o loteriích zcela nutný, neboť ten stávající z roku 1990 podle něho vychází ještě z vyhlášky ze sedmdesátých let. Závodský se při sněmovním jednání obává pozměňovacích návrhů některých poslanců. „Máme tady čtyři autory pozměňovacích návrhů k našemu zákonu, které by ho velmi výrazným způsobem mohly zdeformovat a v některých případech i zlikvidovat. Za nejnebezpečnější pokládám návrhy pana poslance Stanjury, které kdyby prošly, tak by zákon byl zcela k ničemu,“ řekl Závodský. Ten rovněž kritizoval návrhy Jan Farského (TOP 09) či Karla Fiedlera (Úsvit – NK).

Na dotaz ParlamentníchListů.cz, kolik peněz na pokutách se již podařilo MF vybrat od provozovatelů kvízomatů, Závodský řekl: „Co se týče vymáhání pokut v nelegálním hazardu, skutečně k dnešnímu dni žádná čísla nemám. Jsou podávány správní žaloby, padlo předběžné opatření ve věci vymáhání té jedné konkrétní pokuty. Předpokládám, až padne toto rozhodnutí správního soudu, tak bude pokračováno ve vymáhání nejenom této pokuty." Předběžné opatření se týká rouhodnutí krajského soudu v Ostravě, který zastavil placení mnohamilionové pokuty pro nelegálního provozovatele, kterému by mu tím mělo být znemožněno podnikání. Závodský však v tomto případě argumentuje, že nedošlo nikdy k meritornímu rozhodnutí v té věci. „To znamená správní žalobě proti finančním u úřadu ve věci uložení mnohamilionové pokuty. Do doby než bude meritorně rozhodnuto v té věci, tak soud zapověděl další vymáhání ze strany finanční správy,“ doplnil pro ParlamentníListy.cz Závodský.  

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Petrů

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chachá. Jágr utřel Pavla Novotného za urážky. Karlem Gottem

15:04 Chachá. Jágr utřel Pavla Novotného za urážky. Karlem Gottem

Jarda Jágr není zrovna nejostřejší tužka v penále, nechal se v uplynulých dnech slyšet řeporyjský st…