Babišův ministr chce vyhlásit park Křivoklátsko. Je zbytečný, ozývá se kritika

15.02.2014 11:51

Nový ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se přihlásil k plánům na vyhlášení pátého národního parku v Česku. Ten by měl vzniknout v křivoklátských lesích ve středních Čechách. Nebude to ovšem hned, proti je totiž nadále středočeský krajský úřad, Ministerstvo zemědělství a také část obyvatel v regionu.

Babišův ministr chce vyhlásit park Křivoklátsko. Je zbytečný, ozývá se kritika
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Les, ilustrační foto

„Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko podporuji,“ řekl Brabec deníku Insider. Mohl by tak navázat na návrh zákona o Národním parku Křivoklátsko, který připravil Brabcův předchůdce Tomáš Chalupa z ODS. Ministr má k dispozici i vědecké podklady o unikátnosti přírody v okolí Berounky.

Hejtman kraje Josef Řihák však prohlašuje, že ochrana křivoklátské přírody je dostatečná a národní park není potřeba. „Křivoklátsko je kromě CHKO také biosférickou rezervací UNESCO, ptačí oblastí evropské soustavy Natura 2000 a v nejcennějších částech je též chráněno soustavou maloplošných chráněných území,“ cituje Řiháka server Aktuálně.cz. Podobně to vidí i Ministerstvo zemědělství.

Největší překážkou jsou ale myslivci. Státní podnik Lesy ČR totiž vlastní na Křivoklátsku deset honiteb. Po založení národního parku by vznikla jedna velká honitba, kterou by spravovalo vedení parku. Komerční lov tam zákon zakazuje, takže by státní lesy přišly o příjmy z odstřelů. Lesy ČR totiž od lovců inkasují za jeden kus desítky tisíc korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

19:55 Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

Jedním z těch, kdo se do Senátu téměř určitě nepodívá, je kandidát TOP 09 Zdeněk Šarapatka, bývalý r…