Bakala si bere horníky za rukojmí. Žádá pomoc od státu, jinak prý zavře důl Paskov o rok dříve

11.12.2015 12:20

Horníci jako rukojmí. Tak by se dala nazvat situace, ze které se snaží vytěžit majitelé zadlužených dolů OKD. Ti totiž od státu žádají více než tři miliardy korun. Za to slibují, že zachovají práci pro tisíce lidí do roku 2020.

Bakala si bere horníky za rukojmí. Žádá pomoc od státu, jinak prý zavře důl Paskov o rok dříve
Foto: Profimédia
Popisek: Ilustrační foto
reklama

O neveřejném návrhu, jejž má na stole vláda, informuje dnešní MF Dnes. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je tento návrh naprosto nedůstojný. Největší zaměstnavatel Moravskoslezského kraje se podle něj snaží přehodit odpovědnost na stát.

Firmu koupil v roce 2004 Zdeněk Bakala s partnery a vydělali na ní desítky miliard korun.

„S vládou jednají investoři a věřitelé. Nejsme přímými účastníky,“ uvedl mluvčí Ivo Čelechovský. Věřitelé podle informací MF Dnes na firmu dotírají a chtějí, aby předčasně splatila polovinu svého dluhu. Tak však hrozí společnosti bankrot, jenž by mohl vést až k sociálním nepokojům.

I přestože vláda loni uzavřela s majiteli dolů smlouvu, že Důl Paskov udrží v chodu do konce roku 2017, hrozí, že uhlobaroni zavřou Paskov o rok dřív, pokud stát nepomůže.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …