Baracku Obamo, odstup, šokoval v TV slavný ruský opozičník

4. 3. 2015 9:51

Jeden z hlavních představitelů ruské opozice Garry Kasparov ve svém vystoupení v televizi Bloomberg News vyzval amerického prezidenta Baracka Obamu k rezignaci. Prezident Spojených států je prý slabý a nese hlavní zodpovědnost za to, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin pokračuje v agresi proti Ukrajině.

Baracku Obamo, odstup, šokoval v TV slavný ruský opozičník
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Garri Kasparov, ruský opoziční politik
reklama

Nejprve se bývalý šachový velmistr, který v současné době žije ve Spojených státech, vyjádřil k zavraždění dalšího ruského opozičníka Borise Němcova. „Přiznám se, že když jsem se díval v televizi na jeho pohřeb, tak jsem se neubránil slzám. Musím rovněž říci, že se stydím za všechny ty spekulace, které se zabývají tím, kdo mohl a nemohl jeho smrtí něco získat nebo ztratit. Když vyšetřujete vraždu, tak vás přece zajímá motiv a schopnost pachatele daný trestný čin spáchat,“ prohlásil Kasparov a naznačil, že pro něj je viník jasný. „Němcov neustále kritizoval Putina. Zveřejňoval dokumenty o zkorumpovanosti jeho režimu a v neposlední řadě se chystal zveřejnit dokumenty prokazující přítomnost ruských vojsk na území Ukrajiny,“ vysvětloval Kasparov.

Kasparov je skeptický stran toho, že budeme avizované dokumenty moci někdy vidět. Kreml dle jeho informací zabavil počítač Němcova a snaží se zamést veškeré stopy vedoucí k odhalení. Kritice Kasparova neušli vedle Putina také západní politici. „Na začátku 90. let předchůdci dnešních světových politických lídrů garantovali Ukrajině zajištění bezpečnosti a suverenity země. Ukrajina se výměnou za tento slib vzdala svého jaderného arsenálu, který byl mimochodem tehdy větší než britský a čínský dohromady.“ konstatoval Kasparov a zmínil, že kdyby měla Ukrajina jaderné zbraně, Putin by si prý nedovolil ji dnes atakovat.

na celý rozhovor v angličtině se můžete podívat ZDE

Současní političtí vůdci však tento slib porušili, proto je považuje za spoluzodpovědné za probíhající konflikt na Ukrajině. „Americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a německá kancléřka Angela Merkelová mohou za to, že je dnes svět kvůli Putinovi méně bezpečným místem. Především proto, že adekvátně nereagovali na jeho agresi,“ kritizoval Kasparov. Za hlavního viníka však z této trojice považuje Obamu. „Kdybych mu měl něco vzkázat, tak bych je vyzval k rezignaci,“ prohlásil před šokovanými moderátory televize Bloomberg Kasparov. Poté se sice omluvil, že možná reagoval příliš emotivně, ale ve své kritice amerického prezidenta pokračoval dál.

„Obama se projevuje jako velmi slabý vůdce západního světa. Přitom on je fakticky jediný, kdo by mohl Putina zastavit. Ať se jedná o Sýrii, Kubu, Írán nebo Rusko, tak americký prezident očividně všude selhává. Amerika je pod jeho vedením stále slabší a slabší. Spojené státy vzhledem k jeho váhavosti nedokážou projevit dostatečnou sílu k přijetí zodpovědnosti,“ konstatuje Kasparov a tvrdí rovněž, že skutečně silný vůdce by současné problémy na Ukrajině vůbec nepřipustil. Putin dle jeho mínění nesmí na Ukrajině uspět. Hrozilo by prý, že poté svoji pozornost obrátí na Pobaltí. Na otázku, jestli se sám necítí vzhledem ke své kritice ruského prezidenta v nebezpečí, odpověděl Kasparov záporně. „Boris Němcov byl zavražděn v Moskvě. Já žiji v New Yorku a důvěřuji zdejší policii,“ prohlásil Kasparov.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vždyť je jak Drahoš!“ Generále Pavle, vojáci se Vám nesmáli, tento přední novinář ano. Nemilé

7:02 „Vždyť je jak Drahoš!“ Generále Pavle, vojáci se Vám nesmáli, tento přední novinář ano. Nemilé

Generál ve výslužbě Petr Pavel se v pondělním Interview ČT24 vyjádřil k pandemii koronaviru. Přišel …