Bartoš: Vzděláme i nejchudší. Všichni budou mít důstojný život

18.05.2021 13:41

Budete mít možnost skutečně zůstat doma, skutečně si vybrat v každé životní situaci. Spravedlnost bude stejně dostupná pro všechny, pro chudé i pro bohaté. Česká republika dostane lepší budoucnost, protože si ji zaslouží. Budoucnost, ve které po úřadech proudí data a nikoli papíry. Piráti a Starostové před kamerami České televize naostro odstartovali horkou předvolební kampaň.

Bartoš: Vzděláme i nejchudší. Všichni budou mít důstojný život
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš a Vít Rakušan
reklama

Předseda Pirátů Ivan Bartoš byl na zahájení kampaně představen jako „vystudovaný doktor informačních věd, nadšený sportovec a hrdý tatínek“. Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan předstoupil před veřejnost jako druhý „tatínek od rodiny, dlouholetý středoškolský učitel a starosta Kolína“.

„Dnes jsme se tu sešli kvůli programu. Kvůli programu, který vrátí naší zemi budoucnost. Věříme totiž, že si Česká republika, naše země, novou budoucnost zaslouží a my pro to uděláme maximum,“ začal Bartoš.

„Tahle země vždycky budoucnost měla. Jen těch několik posledních let se nevyvíjí právě správným směrem. Proto chceme naší zemi vrátit správný kurz a postarat se o to, aby všichni lidé v naší zemi měli perspektivní budoucnost,“ doplnil Rakušan.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 18.5.2021)

3%
hlasovalo: 16690 lidí

Společně Bartoš a Rakušan konstatovali, že v časech pandemie se ještě výrazněji ukázalo, že stávající vládou prorůstá klientelismus a nedokáže řešit problémy. Bartoš ubezpečoval voliče, že má koalice dost energie na to, aby toto všechno změnila. Rakušan zdůraznil, že koalice má program, který přesahuje jedno volební období.

„Cestou k lepší budoucnosti je jednoznačně zvyšování kvality našeho vzdělávání. My chceme, aby do vzdělávání směřovalo 5 procent HDP,“ oznámil Bartoš s tím, že školství se navíc musí změnit tak, aby učení děti a studenty zase bavilo.

Zdůraznil, že se vzděláním je třeba řešit i otázku exekucí tak, aby se plně vzdělávat mohli i ti nejchudší. Bartoš proto přislíbil, že přijde s reformou exekucí, která bude férová jak vůči věřitelům, tak vůči dlužníkům.

„Zajistíme důstojný život všem občanům a podpoříme jejich potenciál, což prospěje lidem i naší ekonomice,“ slíbil Bartoš.

Poté si vzal slovo Vít Rakušan a prozradil, že když se stal starostou Kolína, bylo toto město tím nejzadluženějším městem v republice. Ale pilnou prací, která trvala několik let, se rozpočet města dostal do zelených čísel, aniž by se zároveň život ve městě zastavil.

Pirát Mikuláš Ferjenčík zdůraznil, že Piráti a Starostové chtějí udržet životaschopné veřejné služby, včetně zdravotnictví. Zároveň chtějí ozdravit finance tak, aby se Česká republika přiblížila k přijetí eura.

Z úst Pirátů a Starostů také zaznívaly sliby, že po úřadech už nebudou kolovat papíry, ale budou proudit data. Vedle toho se zavázali, že nezapomenou ani na venkov a změní různé dotační programy tak, aby venkovu neškodily, ale pomáhaly.

1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, lídr koalice v Praze, oznámila, že se chce postarat o to, aby lidé mohli zůstat doma a pečovat o děti, pokud o to budou stát, nebo aby mohli jít do práce, pokud budou chtít. „Budete mít možnost skutečně zůstat doma, skutečně si vybrat v každé životní situaci, nebo naopak jít do práce, protože bude dostatek míst ve školkách i pro nejmenší děti. Zatím tisíce míst ve školkách chybí,“ poznamenala Richterová. Proč to všechno? „Rodiny jsou základním stavebním kamenem společnosti,“ zdůraznila.

Stávající poslanec a lídr v Libereckém kraji Jan Farský přislíbil, že se z republiky opět stane místo, kde jsou zloději trestáni a kde nebude tak snadné obcházet pravidla skrze své známosti. „Spravedlnost bude dostupná pro chudé i bohaté,“ přislíbil.  

Lídr kandidátky v Moravskoslezském kraji Lukáš Černohorský (Piráti) přislíbil, že se koalice zasadí o transparentní rozdělování dotací a odkrytí jejich konečných příjemců.

Došlo i na otázku bezpečnosti.

„Posílíme spojenectví v NATO a připravíme se jak na tradiční hrozby, tak na hrozby kybernetické nebo hybridní. Předsednictví v Radě EU využijeme k prosazování české agendy a zároveň k navázání konstruktivní spolupráce s našimi evropskými partnery. Stojíme za jasnou prozápadní orientací a sebevědomou politikou vůči nedemokratickým režimům. Přispějeme ke vzdělané a informované společnosti, která se ubrání dezinformacím,“ přislíbil Lukáš Kolářík (Piráti), lídr jihočeské kandidátky. „Zamezíme, aby osobní údaje našich občanů byly zneužívány,“ dodal.

Radek Holomčík (Piráti) doplnil, že Piráti a Starostové budou chránit krajinu a sníží byrokracii v ochraně krajiny. „Protože ke zdravé krajině se nelze probuzerovat,“ podotkl Holomčík. „Budeme podporovat pestrou krajinu a pěstování ekonomicky lukrativních plodin, jako je např. technické konopí,“ pravil Holomčík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

22:10 VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Lidé tornádo zachy…