Bartoš hájí Lipavského, má prý velký respekt: Když chcete někoho natřít, vždycky vytáhnete protiizraelskou nálepku

12.11.2021 9:01 | On-line

Dnes Česká pirátská strana rozhodne v referendu o tom, zda budou, či nebudou ve Fialově vládě. Zastáncem setrvání je předseda Ivan Bartoš. V nové vládě Pirátům mají připadnout tři ministerská křesla. Kandidátem na ministra zahraničí je Jan Lipavský, s ním by měl zřejmě problém prezident Miloš Zeman, který je již delší dobu hospitalizovaný. „Musíme hledat synergie v pohledu Hradu, premiéra a vlády jako celku,“ hájí Bartoš svého pirátského kandidáta v rozhovoru pro Mladou Frontu Dnes.

Bartoš hájí Lipavského, má prý velký respekt: Když chcete někoho natřít, vždycky vytáhnete protiizraelskou nálepku
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Prezidentův stav se mírně zlepšil, a proto ve středu pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení nové vlády. Že by v ní mohl usednout Jan Lipavský, kritik snah zalíbit se Rusku a Číně, by se mu zřejmě nelíbilo, a pokud by byl plný sil, jistě by jej potrápil.

Bartoš vysvětlil, proč vnímá Lipavského jako vhodného příštího šéfa české diplomacie. „Piráti a Starostové před volbami sestavili vládní tým. Honza Lipavský byl nominantem na zahraničí. Čtyři roky v té oblasti pracoval, ze svého jednání s diplomatickým sborem i třeba bezpečnostní komunitou vím, že je jako partner na vyjednávání ceněný.

Byl třeba jedním z důležitých hráčů při vyjednávání s vládou o problematice tendru na Dukovany. Tam spolu s Helenou Langšádlovou reprezentovali pozice celé vznikající vládní koalice k neúčasti Ruska a Číny.

Nicméně nominace na ministry ještě nebyly oficiálně zveřejněny. Bude to i věcí Petra Fialy, který s prezidentem Zemanem přes video call jednal. Zatím žádný problém neindikuji, spíš to vnímám jako nějaký šum v médiích,“ říká.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Na dotaz, zda si umí představit, že by proizraelský Zeman mohl Lipavskému vytknout třeba zastávání se palestinských pozic. Nebo fakt, že se vyslovil proti stěhování české ambasády do Jeruzaléma, což je dlouhodobý projekt Miloše Zemana, uvádí: „Myslím, že Honza Lipavský je ve svých postojích stabilní. Vždycky když chcete někoho natřít, snažíte se mu nalepit nějakou – řekněme – antisemitskou či protiizraelskou nálepku.

Honza Lipavský se mnohokrát setkal s bývalým izraelským velvyslancem, jednáme s jejich obchodní komorou. Setkal se se zástupci Židovské obce v Praze, měl seznamovací schůzku s novou izraelskou velvyslankyní. Stěhování ambasády je rozhodnutí v gesci celé vlády. Když jsem už před rokem pozoroval jednání o té věci, ani v Americe nebylo jednoznačné, že se tak má stát. Myslím, že musíme hledat synergie v pohledu Hradu, premiéra a vlády jako celku,“ dodává Bartoš.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Takového d*bila nevymyslíš.“ Pád Pirátů v Praze: Co jste neměli vědět

4:44 „Takového d*bila nevymyslíš.“ Pád Pirátů v Praze: Co jste neměli vědět

Stahují se mraky nad pirátským vedením Prahy? Podle zdrojů redakce z pražského magistrátu je to nad …