Bartoš po schůzce s prezidentem: Zeman preferuje vládu bez extremistů, nepolitický premiér je nepravděpodobný

17.04.2018 22:05

Předseda Pirátů Ivan Bartoš se po schůzce s Milošem Zemanem nechal slyšet, že prezident preferuje vládu bez extremistů a považuje za nepravděpodobnou až nemožnou variantu, že by mu byl z iniciativy Sněmovny navržen nepolitický premiér.

Bartoš po schůzce s prezidentem: Zeman preferuje vládu bez extremistů, nepolitický premiér je nepravděpodobný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš
reklama

„Zeman očekává vznik vlády do prázdnin,“ uvedl hned v úvodu vyjádření Bartoš, kterého Piráti za Zemanem společně s předsedou poslaneckého klubu Jakuba Michálka vyslali. Podle informací ČTK se prý prezidenta ptali na sestavování vlády. Informace chtěli podle Bartoše mít přímo z první ruky. Zeman podle něj souhlasil, že ne vše, co zaznívá v médiích po politických schůzkách, odpovídá tomu, co se na schůzkách skutečně stalo.

„Pro mě je potěšující, že od prezidenta zaznělo, že jeho preferovanou variantou v tuto chvíli by měla být vláda, kde nebudou účastni extremisté,“ řekl Bartoš. Šéf Pirátů podotkl, že Zeman stále chápe sociální demokracii jako „své dítě“, a preferuje proto účast ČSSD ve vládě.

Prezident podle Bartoše předpokládá, že se vládu podaří sestavit do prázdnin. Zeman zdůraznil, že když nějaký termín určí prezident, byl by prezident velmi rozzloben, kdyby požadovaný čas nebyl dodržen. Zda by v takovém případě odebral Babišovi pověření k sestavení vlády, ale podle Bartoše na schůzce nezaznělo.

Prezident prý také řekl, že by neměl problém jmenovat premiérem jiného představitele hnutí ANO než Babiše, iniciativa by ale musela vzejít z ANO. Piráti se Zemana zeptali i na to, zda by pověřil sestavováním vlády nepolitického člověka, kterého by navrhla Poslanecká sněmovna.

„Prezident tuto situaci vidí, zejména i díky tomu, jak se baví s lídry politických stran, jako velmi nepravděpodobnou až nemožnou, protože by se kvůli rozdělení sil ve Sněmovně musela předpokládat skutečně nějaká spolupráce stran, které spolu ani nechodí na mítinky, natož aby spolu hledali konsenzus na vytvoření vlády odborníků, nebo chceme-li, politicko-odbornické vlády,“ dodal Bartoš a zopakoval, že nebyly splněny podmínky, které by umožnily Pirátům vyjednávat o vládě.

Podle Michálka také Zeman slíbil přijmout pirátského poslance Lukáše Černohorského, který vede vyšetřovací komisi k OKD. Schůzka se uskuteční 3. května. Zemana bude informovat o aktuálním stavu a probere s ním záležitosti komise, řekl Michálek. Prezidenta se Piráti zeptali také na svou novelu zákona o střetu zájmů. Vadí jim, že politici mohou kumulovat funkce a odměny a zákon by chtěli rozšířit i na prezidenta. Zeman s tím podle Michálka nemá problém.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…