Bartoš prý nabízel Babišovi pomocnou ruku. Jenže to dopadlo úplně jinak

19.09.2021 11:21

Předseda Pirátů se v rozhovoru pro deník Právo tvrdě opřel do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Stávající premiér si těžko tento rozhovor vytiskne, zarámuje a pověsí v pracovně v Průhonicích. Bartoš totiž mimo jiné konstatoval, že Piráti i Starostové nabízeli Babišovi během covidu pomocnou ruku, ale šéf hnutí ANO do této ruky jen kopal a choval se tak, že nese svůj nepopiratelný díl viny na tisících covidových úmrtích.

Bartoš prý nabízel Babišovi pomocnou ruku. Jenže to dopadlo úplně jinak
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan Bartoš

Anketa

Věříte průzkumu STEM, že ANO získá ve volbách 32,4 %?

hlasovalo: 61743 lidí
Ivan Bartoš sám sebe vidí jako jednačtyřicetiletého muže, který má rodinné zázemí, ročního syna a čtyři roky zkušeností s tvorbou legislativy i s bahnem státních zakázek. Zkušenější jsou podle něj i Piráti jako celek a už mají jasno v tom, že je pro Česko prospěšné být součástí EU i NATO. Podle Bartoše je ale také jasné, že v rámci NATO se menší země mají soustředit např. na kybernetickou bezpečnost, a nemá smysl nakupovat obrovské množství těžké bojové techniky.

Podle Bartoše se Piráti i v opozici chovali konstruktivně, a to i v časech covidu.

„Nabídli jsme mu (Andreji Babišovi) ruku, do které vláda jen kopala. Pana premiéra jsem nazval hulvátem za to, že svou mediální masírku rozjíždí v tématu, kde má za sebou 30 tisíc mrtvých, z toho minimálně půlku zbytečně. Jeho slova o ‚best in covid‘ jsou výsměch, a to i vůči práci zdravotníků, hasičů apod. Premiér to prohrál a s ním i spousta lidí a firem,“ zdůraznil Bartoš.

„Vláda selhala, když měla zajistit dostatečné trasování, když nedokázala ochránit rizikové skupiny a špatným řízením pandemie došlo ke komunitnímu šíření. Celostátní lockdown a zavřené školy byly z nedbalosti vlády. Pro maloobchod se daly navrhnout parametry, které jsou mnohem lepší než v supermarketu. Ale skoro sto tisíc ičařů skončilo, 16 tisíc firem krachlo. A když vidím rostoucí čísla teď při vědomí, že kolem 400 tisíc lidí ve věku 60+ nemá ani první dávku vakcíny, tak je to tristní,“ pokračoval v palbě na vládu.

Zdůraznil, že vláda má v případě pandemie v rukou tolik moci, že musí jednat jen a pouze v souladu se zákonem. Jenže vláda Andreje Babiše nebyla schopná připravit opatření tak, aby byla v souladu se zákonem.

Podle Bartoše se např. vůbec nemusel uzavírat maloobchod. Malé obchody mohly zůstat otevřeny s určitými omezeními. Cílem vlády mělo být co nejvíc ztížit život viru, a co nejvíc umožnit život lidem. Jenže Babiš toto základní pravidlo ignoroval a soustředil se na podzimní krajské volby, což nakonec stálo životy tisíců lidí.

Nakonec Bartoš přidal ještě jednu ránu.

„Stát nám byl ukraden, pan Babiš funguje jako tasemnice. Už ve vedení ministerstva financí zneužil svůj post k likvidaci konkurence. Skončila spousta firem. Podnikatelé říkají, že skončila éra svobodného podnikání. Vláda s ANO je nemyslitelná už kvůli tomu, že lidé nainstalovaní ve vedení resortů kopou za něj, nefungují orgány této země. Prorostlo to hluboko do systému. A když vidíme, jak ministryně spravedlnosti za pomoci prezidenta vyšikanuje nejvyššího státního zástupce, tak je jasné, že s ANO určitě ne. A SPD a komunisty jsme vyloučili ve smyslu spolupráce i podpory.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsou čtyři. Strašný, co si dovolujou!“ S Piráty došla trpělivost. Právě teď

4:44 „Jsou čtyři. Strašný, co si dovolujou!“ S Piráty došla trpělivost. Právě teď

Situace kolem čtyř pirátských poslanců nabírá na obrátkách. Není to sice tolik vidět, jelikož vešker…