Bartošův ministr financí: Peněz je dost. A z Bruselu přiteče další hromada

01.08.2021 17:11 | Ze sítí

Presumptivní ministr financí za Pirátskou stranu a STAN Věslav Michalik odhalil některé plány, které hodlá prosazovat, pokud jeho kandidátka bude sestavovat vládu. Podporuje prý evropský „green deal“. Chce také investovat bilion korun do modernizace ekonomiky. Vzít na to chce z daní a z ekonomického růstu. A nebude se škrtat, ale mrazit! Jeho nápady jsou už moc i na koalici SPOLU. Ozval se silný hlas z ODS.

Bartošův ministr financí: Peněz je dost. A z Bruselu přiteče další hromada
Foto: Archiv
Popisek: Starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalik

Tvůrce ekonomického programu koalice Pirátů se Starosty Věslav Michalik je starosta Dolních Břežan, náměstek středočeské hejtmanky za STAN a bývalý bankéř. Je rovněž hlavním kandidátem na post ministra financí, pokud budou lidé kolem Ivana Bartoše sestavovat nadcházející vládu. Jaké jsou vlastně jeho názory?

Michalik je dle svých slov zastáncem technologických změn. Ekonomika České republiky podle něj musí projít druhou transformací, protože současný hospodářský model se dle něj vyčerpal.

Michalik také výrazně podporuje green deal připravovaný v Bruselu: „Nemusí se nám to všechno líbit, ale zelená je světový trend především v byznysu. Buď zareagujeme, naskočíme do vlaku, nebo zakonzervujeme zemi ve stavu subdodavatelské ekonomiky založené na levné práci,“ říká k iniciativě EU Michalik.

Ale mnoho ekonomických odborníků však už dnes říká, že zmíněný green deal bude znamenat hlavně masivní zdražování energií, zboží i služeb s nejistým výsledkem a s obrovským tlakem na finance střední a nižší třídy.

Michalik dále navrhuje investovat jeden bilion korun do restartu a modernizace ekonomiky. Peníze na tyto nejisté investice chce sehnat škrtáním daňových výjimek a spoléhá také na růst ekonomiky. Té samé ekonomiky, jejíž hospodářský model se dle něj přežil a vyčerpal. „Navíc k nám přiteče hromada peněz z Evropské unie a zaleží na nás, jak chytře je využijeme. A když za ně nastartujeme ekonomiku, přinese to největší efekt – pětiprocentní růst HDP znamená sto miliard korun navíc pro stát na daních,“ vypočítává s nadějí politik.

Na svém facebooku navíc prezentoval úvahu, podle které je dost peněz už teď. Leží prý v bankách na úložkách a „nepracují“. A jako ministr financí chce lidi přimět, aby své peníze nechali pracovat.

Chce rovněž šetřit na celkových výdajích státu. Nehodlá prý škrtat, ale hodlá je pouze zmrazit na určité období, konkrétně na tři roky.

K Michalikovým nápadům má výhrady i ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Bilion na investice zní bombasticky a velkolepě, ale je to jen takové plácnutí do vody, které dobře zní, ale v realitě je nerealizovatelné. Zmražení výdajů by se mi také líbilo, ale bez reformy mandatorních výdajů, tedy zejména penzí, je to opět plácnutí do vody,“ říká Skopeček.

Paradoxem stále zůstává, že se možná tito dva sejdou v jedné vládě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…