Bekův chaos. Školský expert Motoristů varuje

04.07.2025 11:58 | Monitoring

Parlamentem prošla novela školského zákona. Motoristé sobě bijí na poplach. Miroslav Krejčí, bývalý ředitel Cermatu, lídr Motoristů v Jihočeském kraji, varuje, že novela zabetonovává slabé stránky tzv. inkluzivního vzdělávání. Opoziční hnutí ANO upozorňuje na slabiny financování systému škol. Problém prý pocítí např. kuchařky nebo školníci. Prezident Pavel byl vyzván k akci.

Bekův chaos. Školský expert Motoristů varuje
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

Anketa

Chcete, aby Fialova vláda po Blažkově skandálu podala demisi a odešla?

hlasovalo: 18921 lidí
 Senátem prošla významná školská novela, která mimo jiné změní podobu maturit, povede ke sloučení některých základních škol a stanoví, že školy dostanou peníze speciálně např. na školní pedagogy. Ve veřejném prostoru však tato novela čelila i nemalé kritice, a to především proto, že mění způsob financování nepedagogických pracovníků – školníků, kuchařek, správců IT sítí, a tak podobně.

Miroslav Krejčí, bývalý ředitel Cermatu, lídr Motoristů v Jihočeském kraji, v souvislosti s touto novelou bije na poplach.

„Novela, kterou dnes Senát schválil, přináší víc problémů než řešení. Motoristé sobě, kteří dlouhodobě zásadním způsobem kritizují inkluzi, poukazují na skutečnost, že schválený zákon tento problém ještě více prohlubuje. Např. posílením podpory školských psychologů a speciálních pedagogů pro garanci inkluzivního vzdělávání. Odmítáme vytváření kultury permanentní psychické křehkosti. Školy musejí být místem setkávání, rozvoje, nikoli diagnóz a testů. Pedagogové potřebují oporu, ale ne přenášení zodpovědnosti na psychology za každé selhání systému,“ napsal Krejčí ve vyjádření zaslaném serveru ParlamentníListy.cz.

Vedle toho novela také mění financování nepedagogické sekce škol, tzn. u kuchařek, školníků, a tak podobně. Zásadní úloha tady padá na bedra obcí a krajů.

A i s tímto krokem Krejčí, který Cermat opustil v roce 2024, poté co čelil extrémnímu tlaku kvůli problémům při zporovozňování elektronického přihláškového systému DipSy, zásadně nesouhlasí.

„Současně nesouhlasíme s přenesením nákladů na nepedagogické pracovníky, jako školnice, kuchařky, na obce, které už teď nemají jistotu, že to finančně zvládnou. Navíc hrozí nerovnost mezi jednotlivými školami vlivem různých dohod mezi zřizovatelem a ředitelem školy,“ poznamenal Krejčí s tím, že celý koncept ohrožuje především malé venkovské školy, u nichž vůbec není jisté, že přežijí.

Kompletní vyjádření Miroslava Krejčího, lídra Motoristů sobě v Jihočeském kraji, bývalého ředitele Cermatu 

Novela, kterou dnes Senát schválil, přináší víc problémů než řešení. Motoristé sobě, kteří dlouhodobě zásadním způsobem kritizují inkluzi, poukazují na skutečnost, že schválený zákon tento problém ještě více prohlubuje. Např. posílením podpory školských psychologů a speciálních pedagogů pro garanci inkluzivního vzdělávání. Odmítáme vytváření kultury permanentní psychické křehkosti. Školy musejí být místem setkávání, rozvoje, nikoli diagnóz a testů. Pedagogové potřebují oporu, ale ne přenášení zodpovědnosti na psychology za každé selhání systému.

Současně nesouhlasíme s přenesením nákladů na nepedagogické pracovníky, jako školnice, kuchařky, na obce, které už teď nemají jistotu, že to finančně zvládnou. Navíc hrozí nerovnost mezi jednotlivými školami vlivem různých dohod mezi zřizovatelem a ředitelem školy.

Zavádí povinné slučování malých škol bez záruky, že venkovské školy vůbec přežijí. A místo přehledného přijímacího řízení na střední školy přichází s dvěma různými termíny, které vnesou do systému chaos.

Stabilita systému je ohrožená, varuje šéf Asociace krajů ČR

Anketa

Máte důvěru v Evu Decroix?

1%
97%
hlasovalo: 15656 lidí
 Stávající nejsilnější hnutí ANO Andreje Babiše vnímá situaci obdobně.

Předseda Asociace krajů a Zlínský hejtman za hnutí ANO Radim Holiš označil novelu školského zákona za kontroverzní.

„Senát dnes schválil změnu financování nepedagogických pracovníků ve školách. Tento krok je nesystémový a ohrožuje stabilitu školství v celé zemi. Vláda se tím zbavila odpovědnosti a přenesla ji na kraje a obce – bez dohody a bez adekvátních kompenzací. To je nepřijatelné,“ uvedl Holiš bez servítků. „Jen pro Zlínský kraj to bude znamenat o 100 milionů korun méně v rozpočtu roku 2026. V součtu všechny kraje přijdou o 1,4 miliardy korun,“ pokračoval Holiš.

Vyzval k akci prezidenta Pavla, který ještě může zákon vetovat a vrátit ho tím do parlamentu, kde se možná ještě podaří stávající, z hlediska hnutí ANO neblahý, vývoj vrátit.

Otázku financování nepedagogů s ministrem Bekem intenzivně řeší i Hlas samospráv. Spolek komunálních politiků se dal dohromady k upozorňování na nedomyšlené dopady vládních škrtů na služby občanům a školství bylo jedním z hlavních důvodů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 13 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

18:35 „Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

Podle ČEPS, správce české přenosové soustavy, byl výpadek způsoben pádem fázového vodiče vedení V411…