Bělobrádek na semináři upozornil, že vědkyně-matky jsou znevýhodněné

08.05.2014 19:04

Vědkyně, které jsou ale zároveň matkami, jsou v české společnosti znevýhodněné. To bylo jedno ze zjištění na úterním semináři s názvem Ženy a věda, kde vystoupil i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Bělobrádek na semináři upozornil, že vědkyně-matky jsou znevýhodněné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek
reklama

Diskutující se na semináři shodli, že současné podmínky pro vědce často znevýhodňují matky. Existuje například požadavek, aby ten, kdo se chce zúčastnit v soutěži o juniorské granty Grantové agentury ČR, absolvoval nepřetržitou půlroční stáž v zahraničí.

To však vědkyně s malým dítětem nemohou absolvovat. „Já to vidím jako velký problém. Je to otázka nastavení parametrů, v nichž se nezohledňují věci, které se týkají mateřství,“ upozornil Pavel Bělobrádek.

„Jsem připraven zabývat se formálními bariérami, které brání vědkyním skloubit péči o rodinu a práci ve vědě,“ ujistil předseda lidovců, který je zároveň místopředsedou vlády pro vědu a výzkum a předsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Diskuse se zúčastnila i děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Mirjam Friedová, která upozornila na rozdíl mezi zastoupením žen na školách a poté v práci. „Je pravda, že v doktorských programech je drtivá většina žen, ale když se podíváte, kdo dostane zaměstnání, tak tam je jasná převaha mužů. Kde ty ženy jsou? Je to proto, že by samy nechtěly? Nebo je systém nastavený proti nim? Proč nemáme víc profesorek, proč nemáme víc docentek? Samy nechtějí, nebo někde narazí?“ nadhodila několik otázek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…